Bebeklerde Kulak İltihabı Nedir, Nasıl Anlaşılır?

0
728

Bebeklerde kulak iltihabı, orta kulağa sıvı sıkıştığında, bakteri veya bir virüs tarafından enfekte olduğunda oluşur. Östaki tüpü (boğazı orta kulağa bağlayan dar bir geçit) bloke olduğunda gerçekleşir. Tipik olarak, bu tıkanıklığa soğuk algınlığı ile birlikte gelen şişme de neden olabilir, bu nedenle bir kulak iltihabı sık sık soğuk algınlığı ile birlikte gelişir. Alerjiler de östaki tüplerini tıkayan iltihaba neden olabilir.

İnsan anatomisi de kulak iltihabını etkileyen bir faktördür. Bir çocuğun östaki tüpleri yetişkinlerden daha kısa ve daha açılıdır, bu da hem sıvı hem de mikropların orta kulağa daha kolay sıkışacakları anlamına gelir. Buna ek olarak, bir çocuğun bağışıklık sistemi halen gelişmektedir, virüsleri ve bakterileri öldürmek için bir yetişkinden daha uzun bir çaba harcarlar.

 

bebeklerde kulak iltihabı

Bebeklerde Kulak İltihabı Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerin henüz dil becerileri gelişmemiş olduğundan, duygularını belli etmeleri zordur. Peki ebeveynler kulak iltihabını nasıl anlayabilir? Genel olarak, 38 derecenin üzerindeki bir ateş, bebeklerde kulak iltihabı özelliklerinden biridir. Kulak enfeksiyonları ağrılıdır, bu nedenle çocuğunuzda ağlama veya sinirlilik artışı belirti olabilir. Ayrıca, eğer bebeğiniz yatarken sıkıntı çekiyorsa kulak enfeksiyonu düşünülebilir, çünkü yatar pozisyon östaki tüplerine baskı yapar ve bu da ağrıya sebep olur. Bir kulak enfeksiyonunun diğer belirtileri arasında, uyku güçlüğü, iştah azalması, kusma veya ishal olabilir. Ve çocuğunuzun iyi duymadığını fark edebilirsiniz; örneğin, normalde yaptığı gibi etrafındaki seslere tepki vermeyebilir. Meraklanmayın, enfeksiyon geçtiğinde işitmesi düzelecektir.

Eğer çocuğunuzun kulağından sıvı geliyorsa bu delinmiş bir kulak zarının sinyali olabilir. Kulaktan sıvı sızması, orta kulaktaki sıvının kulak zarı üzerinde çok fazla baskı oluşturduğu zamanlarda ortaya çıkabilecek bir durumdur. Kulak zarının patlaması korkunç görünmesine ve çocuğunuz için çok acılı olmasına rağmen, genellikle kendiliğinden iyileşir.

Bebeklerde Kulak İltihabı Antibiyotik Kullanımını Gerektirir mi?

Bebeklerde kulak iltihabı için en bilinen tedavi yöntemi antibiyotik kullanımıdır. Ancak bazı durumlarda, beklemek daha uygun olabilir. Uzmanlar “son araştırmalar bize, çocukların yüzde 80’inin, antibiyotik kullanmadan iyileştiğini gösterdi” diyor. Bunun nedeni, kulak enfeksiyonlarının üçte birinin antibiyotiklere cevap vermeyen virüslerden kaynaklanmasıdır. Ve bakterilerin sebep olduğu bazı enfeksiyonlar, kendi başına gelişecektir. Ayrıca, yersiz gerekebilecek antibiyotik dozları dirençli bakterilerin gelişimine neden olabilir, bu da başka bir büyük sorundur.

Bebeklerde Kulak İltihabı Önlenebilir mi?

Çocuğunuzun iltihap ihtimalini düşürmek şu yolları izleyebilirsiniz;

  • Anne sütü. Çalışmalar altı aylık özel emzirmenin bir çocuğu koruyabileceğini gösteriyor.
  • Sigara içmeyin ve dumandan uzak durun. Sigara dumanı, östaki borularını birbirine bağlayan küçük tüyleri felç eder. Bu olduğunda, orta kulak alanından mukus taşınmaz, bu da enfeksiyon riskini arttırır.
  • Soğuk algınlığına karşı koruyun.
  • Çocuğunuza yatar pozisyonda herhangi bir şey yedirip içirmeyin. Çocuğunuz yatarken bir şeyler yiyip içtiği zaman, başı midesinden alçakta kalır, östaki tüpünden orta kulağa sıvı akamaz.
  • Alerjilere karşı önlem alın. “Alerjilerin çocuğunuzun kulak enfeksiyonlarına neden olabileceğini düşünüyorsanız, evinizden mümkün olduğunca çok sayıda alerjik maddeleri çıkarın. Örneğin, çocuğunuzun uyku alanından evcil hayvanınız varsa barındırmayın, odaları mümkün olduğunca tozdan uzak tutun ve yatal malzemelerinde silikon, elyaf ve pamuk tercih edin.