Bebeklerde Parmak Emme Alışkanlığı

0
466
bebeklerde parmak emme

Bebeklerde Parmak Emme Alışkanlığı Nedenleri Ve Çözümleri

”Bebeklerde Parmak Emme” Ne Zaman Endişelenmeliyim?

Emme içgüdüsü, bebeklerde doğumdan sonra hayatta kalabilmeleri için beslenmelerini sağlayan bir içgüdüdür. Güçlü emme duygusuyla doğan bebeklerde parmak emme alışkanlığı 4 yaşına kadar sürebilir. Bebeklerde parmak emme refleksi daha anne rahmindeyken ediniliyor ve doğuştan sahip oldukları en güçlü refleks oluyor. Çok yaygın görülen bir durum olmasa da yeni doğan bebeklerin bazılarının bileklerinde görülen kabarcıklar bunun sebebidir.

Annelerin büyük çoğunluğu bebeklerinin acıktığı için parmak emdiğini düşünür. Oysa bu emme alışkanlığı % 50-% 87 gibi oranlarda beslenmeye bağlı oymayan yaygın bir davranış biçimidir. Bu alışkanlığın normalden uzun sürmesinin sebepleri arasında bebeklikte emme ihtiyacının yeterli olarak karşılanmamış olması, emme alışkanlığından zevk, duygusal bozukluk veya emerek psikolojik tatminlik alma olarak belirtebiliriz.

Fakat bu davranış 4-5 yaşlarında hala devam ediyorsa bu alışkanlığın çocukça bir davranış olduğu uygun bir dille çocuğa aktarılmalı. Bazı durumlarda da daha önce böyle bir davranış sergilemiyor iken birden parmak emmeye başlamış ise bir kaygı durumu yaşıyor olabilir çocuğunuz sorunun kaynağını bulmaya çalışmalı gerekiyorsa bir uzmandan yardım almalısınız. Eğer bu durum engellenmez ise çene ve dişler bölgesinde overjette artış görülebilir, ön dişlerde ağzı kapattığı zaman açıklık kalacak şekilde kapanış, üst çenede darlık ve çapraz kapanış gibi problemlere yol açabilmektedir.

Çocuklar Neden Parmak Emerler?bebeklerde parmak emme

  • 9. aydan itibaren uykuyla parmak emme arasında bir ilişki oluşur ve 1 yaş civarı bebeklerin çoğunda uykusu gelen bebeğin parmağını emmeye başladığı görülür.
  • Diş çıkarma zamanında oluşan kaşıntıyı geçirme isteğinden,
  • Eğer çevresinde parmak emen başka birisi varsa onu taklit etmesinden,
  • Ev içinde yaşanan gerginliklerden,
  • Yeni bir kardeşin doğması durumunda,
  •  Utanma, sıkılma, yorgunluk gibi duygu belirtisi olarak,
  • Sevgi ve güven eksikliği yaşadığı zaman,
  • Meme emmeyi erken bırakmış veya kesilmiş ise,
  • Ek besinlere geçiş döneminden kaynaklı olabilir.

Anne-Babaların Bu Durum Karşısında Yapacağı En Sağlıklı Yaklaşım Ne Olmalı ?

Hala sürdürülmeye devam ettirilen bu davranış karşısında sakin ve sabırlı olmalı, sürekli çocuğun üstüne düşmemeli ya da baskı kurmamalısınız. Daha çok yaptığı bu davranışın çocukça olduğuna ve başkalarının gözünde hiç hoş görülmediğinden bahsedilmeli.

bebeklerde parmak emmeÇocuğu sürekli eleştirmemeli ve bu durumu bir çatışma haline dönüştürmemelisiniz. Hala ısrarla bu alışkanlığını devam ettiriyorsa yaşadığı her hangi bir kaygı, stres gibi ögeler var mı diye araştırılmalı varsa çözümüne yönelik yollar aramalısınız. Mesela yeni bir kardeş durumu çocuğu kaygılandırabilir. Yeni kardeş dünyaya gelmeden onu bu duruma alıştırmalısınız. Veya okul çağında hala devam ettirilen bir durumda ise okulla uyum sorununun çözümüne yönelinmeli.

Bu süreçte eldiven kullanımı veya parmağa sürülecek ilaç ve benzeri şeyler çocukta daha fazla endişeye yol açacaktır. Ve bu durum emme eylemini gerçekleştirmeye daha çok itebilir.