Bebeklerde Sık Görülen Cilt Hastalıkları

0
1725

Bebeklerde Sık Görülen Cilt Hastalıkları, Anne karnında, her türlü dış etkenden uzak kalan ve olabilecek her türlü riske karşı koruma altında olan bebek cildi, doğumdan sonra savunmasız kalıyor. Gelişmesini tamamlamamış ve oldukça hassas olan bebek cildinde, bu hassaslığı sebebiyle bazı problemler görülebiliyor.

Bebeklerde, özellikle yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen cilt sorunları şunlardır;

PİŞİK

Bebeklerde en çok görülen cilt problemi pişiktir. Her 3 bebekten 2’sinde görülen pişik, özellikle bez bölgesinde görülür. Pişik ile bebeğin bez bölgesindeki derisi kızarır, kabarır ve hassasiyet başlar. Pişiğin en önemli nedenleri arasında, havasızlık, kimyasal içeren temizleme ürünleri, sürtünme ve bebeğin kendi dışkısı ve idrarında bulunan doğal amonyaktır. Bebeklerin pişik sorunu ile karşılaşmaması için kimyasal içeren temizleme ürünlerinden uzak durun, bebeğin bezini sık sık değiştirin ve bebeğin altını havalandırmaya dikkat edin.

çocuklarda pişik

SİVİLCE (MİLİA)

Genelde her bebeğin yüzünde veya farklı bölgelerinde beyaz uçlu, bazen etrafı kırmızı sivilce görünümlü kabarıklıklar görülür. Bu bazı anneleri endişelendirir, bir bebekte sivilce olması fikri ilginçtir. Bu sivilce görünümlü milialar, bebek için herhangi bir tehlike arz etmez, yalnızca yağ bezlerinin aşırı çalışması nedeniyle ortaya çıkar ve kısa süre içerisinde kendiliğinden kaybolur.

bebeklerde-sivilce

KONAK

Konak, yeni doğan bebeklerde görülür. Özellikle yeni ya da konak problemi ile hiç karşılaşmamış annelere endişeye düşüren bir durumdur. Bebeğin saçlı derisinde pul pul, sarımsı veya kırmızımsı renklerde görülür. Konak oluşumunun sebebi yine miliada olduğu gibi yağ bezlerinin fazla çalışması, yağın deri dışına atılması ve burada kuruyarak konak halini alması ile oluşur. Genelde kafada görülür, bazen gözlerde de ortaya çıkar. Konağın bebeğin sağlığını tehdit eden herhangi bir etkisi yoktur. Bebeğin kafasına hafif hareketler masaj yaparak, ph derecesi 5.5 olan şampuanlarla yıkayarak, eğer çok kuru ise zeytinyağı ile nemlendirip düşürerek konakların ortadan kalkmasına yardımcı olabilirsiniz.

bebeklerde-konak

İSİLİK

İsilik genelde terleme ile görülür. Bebeğin cilt gözenekleri terleme nedeniyle tıkanır ve bu nedenle ortaya isilik çıkar. Bebeğin çok parfümlü, kimyasal içeren deterjanlarla yıkanmış kıyafetler giymesi, sıcak havalarda bile kalın giysiler giydirilmesi, isiliğin ortaya çıkmasına neden olur. İsilik probleminin en aza indirilmesi için bebeğin kıyafetleri sık sık değiştirilmeli, kimyasal içeren ürünlerden uzak tutulmalı ve havalandırılmalıdır.

bebeklerde-isilik

ATOPİK CİLT (CİLT KURULUĞU)

Cilt kuruluğu, bebeklerde genetik faktörlere bağlı olarak görülebiliyor. Ailesinde cilt kuruluğu ya da egzama geçmişi olan bebeklerde daha sık görülen atopik (kuru) cilt, tedavi edilmediği takdirde yerini egzama gibi cilt sorunlarına evrilebiliyor ve hava koşullarına bağlı olarak da görülebiliyor. Bebeğin özellikle yanaklarında kızarıklık, pullanma, kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkan cilt kuruluğunun etkileri, bebeğin cildine uygun ve kimyasal içermeyen bir bebek yağı veya nemlendirici ile nemlendirerek, cildi temiz tutarak ve soğuk, sıcak hava şartlarına karşı önlem alarak azaltılabilir.

bebeklerde-cilt-kurulugu