Bebeklerde Sırt Dikeni

0
1445
Bebeklerde Sırt Dikeni

Bebeklerde sırt dikeni, görüldüğünde ebeveynleri korkutan bir durumdur. Bir bebeğin yumuşacık, narin cildinden çıkan sert, batıcı kılların çıkması hiç beklenen bir durum olmadığı gibi, bebeğe acı verip vermediğinin de bilinmemesi ebeveynlerin kafasını karıştıran bir durum olmuştur ve tespit edilmesi oldukça zordur. Çünkü aslında derinin altında bulunan bu dikenler, kasıtlı olarak ortaya çıkarılmaya çalışılmadıkça kimse tarafından fark edilemez.

bebeklerde sırt dikeni Bebeklerde sırt dikeninin sebepleri kesin olarak bilinmemektedir. Ancak korkulacak bir durum söz konusu değildir. Sırt diken genellikle, sırtın ovalanması ile ortaya çıkar. Anneler, bebeklerinde bir sırt dikeninin varlığını genellikle banyo yaptırırken fark ederler. Sırt dikeni fark edildiğinde sırt artık ovulmamalıdır. Bebeklerin sırtının masaj yapılarak rahatlatılması, dikenlerin yavaş yavaş gün yüzüne çıkıp dökülmesine yardımcı olur. Masaj, bel ve sırt bölgesine uygulanmalıdır.

Masaj yapılırken bebek yağı kullanılabilir ve ellerin kayganlaşması, bu sayede masajın hem kolay yapılması hem de bebeğin cildinin zarar görüp, acı vermemesi sağlanmalıdır. Her banyodan sonra yapılan bu masaj, varsa sırt dikenlerini ortaya çıkarır, mevcut dikenlerin dökülmesine yardımcı olur.

Bebeklerde sırt dikeni, korkulacak bir durum olmamakla birlikte, bebeği rahatsız etmemesi için dökülmesi iyi olacaktır. Genellikle sırt dikenini gören anneler, korkuya kapılır ancak endişelenmeye gerek yoktur. Küçük masaj hareketleriyle bu sorunu ortadan kolayca kaldırabilirsiniz.