Bebeklerde “Tırnak Batması” Sorunu

0
3075

Bebekler doğduktan sonra pek çok problemlerle karşılaşabilirler. Bunlardan bir tanesi de tırnak batması sorunudur. Genellikle yetişkinlerde görüldüğü düşünülse de çoğu bebekte bu sorunla karşılaşabiliyor. Tırnağın deriye çok yakın bir şekilde gelişmesine bağlı olarak ortaya çıkan tırnak batması çoğunlukla ayak baş parmağında görülmekte ve o bölgede kızarıklık ve şişlik oluşturmaktadır. Oldukça hassas bir deriye sahip olan bebeklerde bu süreç oldukça ağrılı ve sıkıntılı geçmektedir.

 

Bebeklerde”Tırnak Batması” Neden Görülür?

– Bebeklerde bu problemin görülmesinin en önemli nedenlerinden biri ebeveynlerin bebeklerinin tırnak bakımına gereken önemi göstermemeleridir. Çoğu aile için bebeklerinin tırnaklarını kesmek sıkıntılı bir durum olarak görülebiliyor. Fakat tırnak en çok kir ve bakterinin toplandığı bölgedir. Bebeklerin tırnak bakımının doğru ve temiz bir şekilde yapılmaması böyle sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

– Bebeklerin tırnağının doğru kesilmemesi de tırnak batmasının ortaya çıkmasında önemli bir etkendir. Aileler bebeklerin tırnak bakımını yaparken çoğu zaman tırnağı doğru şekilde kesemezler. Yanlış kesilmiş bir tırnakta deride  yanlış bir şekilde uzar. Bu farklı uzama da tırnakta batıklara neden olur.

– Tırnak batmasının çoğu bebekte görülen bir problem olmasının bir diğer nedeni ise yanlış çorap ve ayakkabı seçimidir. Özellikle yürüme çağına gelen bebeklerde bu durum daha sık görülmektedir. Bebeklere giydirilen çorapların ayaklarına tam oturmaması yani bol gelmesi bebeğin zaten uzayan tırnağının çoraba takılarak kimi kırılma ve batma gibi durumların oluşmasına zemin hazırlar. Aynı şekilde bebeğe giydirilen ayakkabıların gereğinden fazla sıkı ve dar olması da tırnakta bozulmalara yola açar.

Nasıl Tedavi Edilir?

– Tırnak batması oldukça sıkıntılı ve ağrılı geçen bir süreçtir. Bebeklerin yetişkinlere göre daha narin bir yapıda oldukları düşünüldüğünde bu durum onlarda normal insanlardan daha fazla etki eder. Bu rahatsızlık tedavi edilmediğinde ise ilerleyebilir ve tırnakta iltihaba neden olabilir. Bu sebeple ebeveynler hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmalı ve bebeklerini tedavi ettirmelidirler. Doktorun önereceği krem ve ilaçlar kullanılarak tırnak batması tedavi edilebilir.

– Doktorun önerdiği ilaçları kullanmaya başladıktan sonra bebeklerin gün içerisinde daha az ağrıyla bu süreci atlatmaları için annelerin doğal yöntemler uygulanabilir. Örneğin; Bebeğin batma olmuş ayağını ılık ve sabunlu bir suda bekletmek ağrının azalmasını ve derinin yumuşamasını sağlar. Bu işlem yapıldıktan sonra tırnağı yavaş hareketlerle deriden ayırıp o bölgeye steril bir pamuk yerleştirmek sorunun daha kısa sürede ortadan kalmasına yardımcı olabilir.

Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

– Bebeklerde tırnak batmasını önlemek için yapılması gereken en önemli şey; Tırnak bakımının temiz ve doğru bir şekilde yapıldığından emin olmaktır. Bebeklerin tırnak bakımında dikkat edilmesi geren ilk nokta tırnağı doğru makasla ve doğru şekilde kesmektir. Bebeklerin tırnakları oval şekilde değil, dümdüz kesilmelidir. Doğru kesilmiş bir tırnakta böyle problemler görülmez.

– Tırnak batması gibi problemlerin görülmemesi için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise; Doğru çorap ve ayakkabı seçimidir. Ebeveynler bebeklerine çorap giydirirken bol ya da çok dar olacak çoraplar seçmemeliler. Çünkü bu iki durum da da bebeğin ayağı ve dolayısıyla tırnakları rahatsız olacaktır. Ayakkabı seçimi de bir o kadar önem arz eder. Bebeğe giydirilecek olan ayakkabının dar olmaması gerekir. Ayakkabı seçerken bebeğin ayağıyla ayakkabının arasında belirli bir boşluk olmasına dikkat edilmelidir.