Bebeklerde Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı?

0
594
çiş deyip geçmeyin

Ebeveynlerin aklını kurcalayan en önemli sorulardan birisi, çocuklarına tuvalet eğitimini ne zaman vermeleri gerektiği sorusudur. Çocuk gelişimi için oldukça önemli olan bu konu, ebeveynler için uygulaması oldukça zor bir konudur. Bebeğe verilecek eğitimin hangi yaş aralıklarında ve nasıl verilmesi gerektiği önemli bir konudur.

Bebeklerde mesane kontrolü uygun düzeye ulaştığı zaman tuvalet eğitimine başlamak için ideal bir zamandır. Mesane kontrolü, tuvaletini kontrol etme ve tutabilme kabiliyetinin geliştiği dönemdir, bu dönemde çocuklar tuvaletlerini mesanelerinde biriktirebilir, bezini daha az kirletiyor olabilir, kirlenmiş bezle dolaşmaktan sıkıntı duyabilir ve tuvalet ihtiyacının olduğunu bazı tepkilerle gösterebilirler. Tuvalet eğitimine bağlanacak bebeğin yürüyebilir durumda olması, kendisine yöneltilen basit istekleri anlayabiliyor ve gerçekleştirebiliyor olması önemlidir. Bu durum bebeklerde 18. ve 24. aylar arasında başlar. İşte bu süre zarfı, bebeklere tuvalet eğitimine başlanması için uygun zamandır. Daha geç bir dönemde başlanan tuvalet eğitimi, ileride çocuk için bazı olumsuz durumların oluşmasına neden olabilir.

tuvalet eğitimi

Her ne kadar, bebek fizyolojik açıdan tuvalet eğitimine hazır görünse de zihnen de bu duruma hazır olması gereklidir. Bebeğinizi tuvalet eğitimi için zorlamanız, bebekte istemediğiniz psikolojik sıkıntılara yol açabilir, bu eğitimin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Bebeğinize tuvalet rutininin nasıl gerçekleşeceğini kendinizin göstermesi bebek için rol model olması açısından önemlidir. Tuvalete nasıl oturulduğunu, nasıl kalkıldığını, temizliğin nasıl yapıldığını sizin tarafından görmesi, bebek açısından faydalı olacak ve güven teşkil edecektir. Bu yardımı eğer varsa, tuvalet alışkanlığı kazanmış kardeşler de yapabilir. Bu olanakların herhangi birine sahip olmayan çocuklarda tuvalet eğitimi konusunda ısrar edilmesi uygun değildir.

Eğer bebeğinize tuvalet alışkanlığı kazandırmak için bir adım attıysanız ve bu konuda ilerliyorsanız, bebeğinizin bezini bir daha takmayın. Bebek tekrar bezlendiğini fark ettiğinde tuvalete gitme zorunluluğu olduğunu unutur ve tuvaletini tekrar bezine yapmaya başlar.

Bebeğiniz tuvaletini yapmayı reddediyorsa kesinlikle onu cezalandırmayın, aksine tuvalet alışkanlığı kazanırsa basit yöntemlerle ödüllendirin. El yıkama, sifon çekme, ışık kapama gibi konularda istekli olan çocuklara bu tarz ödüller verebilirsiniz. Bu süreçte kesinlikle olumlu olun. Sizin olumsuzluğunuzu fark eden bebek, tuvaletten kaçacaktır.