Bebeklerde Uyku Sorununun Yardımcısı “Uyku Arkadaşı”

0
449
Bebeklerde Uyku Sorununun

Ailelerin bebekleriyle ilgili yaşadığı önemli sıkıntılardan biri de bebeklerdeki uyku sorunu oluyor. Karnı doyurulmuş ve altı temizlenmiş uykuya hazır bir bebeğin yatağına yatırıldıktan kısa süre sonra uyanma durumlarını  çoğu zaman çevremizden duyabiliyoruz. Bebekleriyle ilgili uyku problemi yaşayan ebeveynlerin bir uyku düzeni oluşturmak dışında yapacakları şeylerden birisi de bebeklerine uyku arkadaşı edinmek olabilir.

 

Uyku Arkadaşı Nedir?

Bebeklerin uykuya dalmasını ve rahat uyumalarını sağlayan nesnelere “uyku arkadaşı” deniyor. Bu arkadaş bebeklerdeki uyku sorunu çözümü açısından önemli bir etmen olabilir. Uyku arkadaşı genellikle yumuşak ve organik bir yapıda olan oyuncak(peluş bir ayıcık ya da tavşan vb.) olabildiği gibi, kimi zamanda evde bulunan yumuşak dokudaki bir yastık ya da bez gibi eşyalar olabilir. Bebekler uyuyacakları zaman aileler tarafından seçilen uyku arkadaşıyla beraber yatağa girer. Ve uyku arkadaşıyla oyalanırken uykuya dalması daha kolaylaşıyor. Bebeklere uyku arkadaşı genellikle 4. aydan sonra tavsiye edilmektedir. Bebeklerin bu uyku arkadaşına alışmaları çoğu kez zaman alıyor. Bebeğin uyku arkadaşına alışması için öncelikle onu uykuyla bağdaştırması gerekiyor. Bunun içinde bebek uyku arkadaşını gün içerisinde uykudan önce görmemesi gerekir. Uyku arkadaşı bebeğin uyku zamanlarında ortaya çıkar ve onun uykusuna eşlik eder. Bu durumda bebekte uyku zamanı algısını yaratıyor. Uyku arkadaşının bebeğin uykuya kolay dalmasını sağlamasının nedeni bebeğin o oyun arkadaşının kol, bacak gibi eğilip bükülen kısımlarına dokunarak vakit geçirmesidir. Bu nedenle bebeğinize alacağınız uyku arkadaşının onun boyuna uygun ve dokunabileceği yumuşaklıkta olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Fazla tüylü oyuncaklar bebeğin boğazına tüy kaçması riskinden dolayı uygun değildir.

 

Uyku Arkadaşının Faydaları

Bebekler uyurken normalden daha çok dokunmak ve güvende hissetme ihtiyacı duyarlar. Tek başına uykuya dalan bebeklerin geç uyumalarının nedenlerinden biri de yanlarında dokunacak biri olmaması ve güven duygusunu hissedememeleridir. Uzmanlar, uyku arkadaşıyla beraber uyuyan bebeklerin kendilerini daha güvende hissettiklerini  ve bu nedenle daha çabuk uykuya daldıklarını savunuyorlar. Bu nedenden dolayı bebeklerde uyku sorunu durumunu aşma alternatiflerinden biri, bebeğinizin uykusuna eşlik edecek bir uyku arkadaşı olabilir.

Uyku arkadaşı, bebeğin bir uyku düzeni olması açısından da önem taşıyor. Bebek uyku arkadaşını gördüğü zaman otomatik olarak uyku zamanı algısına giriyor. Bu sebeple uyku sorunu yaşayan ailelerin bebeklerine belirtilen özelliklere uyan bir uyku arkadaşı edinmeleri uyku problemlerini aza indirmeleri açısından yardımcı olabilir.