Bebeklere Avokado! Avokadonun Faydaları ve Bebekler İçin Kullanımı

0
1232
bebeklere avokado

Bebeklere Avokado! Avokadonun Faydaları ve Bebekler İçin Kullanımı

Avokado, dokusu ve kremsiliği nedeniyle bebek için mükemmel bir ilk yiyecektir. İçerisinde barındırdığı “iyi” yağlar ve yüksek bir besin içeriğine sahip olması ile bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemi ve hatta her yaştan insan için mükemmel bir meyvedir.

bebeklere avokado

Bebeğinizin Yeni Dostu Avokado!

Avokadoya genellikle doğanın mükemmel gıdalardan biri denir, çünkü bir kişinin hayatta kalması için gereken her şeyi içerdiği söylenir. Bebeğin beyni ve fiziksel gelişimi için muhteşem besleyici yağlar içerir. Ayrıca dokusunun yumuşaklığı nedeniyle ısırma yetisinin kazandırıldığı bu ilk dönemler için oldukça doğru bir seçimdir.

“Sodyum ve kolesterol içermeyen avokado, folat için önerilen Günlük Değerin % 8’i dahil olmak üzere değerli besin maddeleri içerir. Bu maddeleri ve oranlarını şöyle sıralayabiliriz; lif ve potasyum için % 4,  E vitamini için% 4 ve demir için% 2. Ayrıca bir porsiyon avokado 81 mikrogram karotenoid lutein ve 19 mikrogram beta-karoten içerir. Avokado porsiyon başına merkezi sinir sistemi ve beyin normal büyümesi ve gelişimi için önemli olduğu bilinen 3.5 gram doymamış yağa sahiptir.

Avokadonun İçeriği

VİTAMİNLER: (bir yarım avokadoda)

A Vitamini – 338mg

Vitamin C – 20.2 mg

Vitamin B1 (tiamin) – .2 mg

Vitamin B2 (riboflavin) – .3 mg

Niasin – 3.9 mg

Folat – 205 mg

Pantotenik Asit – 3.3 mg

Vitamin B6 – .6 mg

Az miktarda diğer bazı vitaminleri içerir.

MADENLER : (bir yarım avokadoda)

Potasyum – 1166 mg

Fosfor – 124 mg

Magnezyum – 67 mg

Kalsiyum – 30 mg

Sodyum – 18 mg

Demir – 1.4 mg

Ayrıca az miktarda selenyum, manganez, bakır ve çinko içerir.

Avokadoyu bebeğime ne zaman tanıtabilirim?

Avokado, bebek için harika bir ilk yiyecektir. Bir avokado püre haline getirildiğinde pürüzsüz ve kremsidir. Bebeğinize hem püre halinde hem de dilim olarak sunabilirsiniz. Bebeklere avokado, en erken 6 aylıkken sunulabilir. Bebekler, karbonhidratlara, yağlara ve proteinlerin yanı sıra önemli ilk yıllarda ve hatta ikinci yıla kadar büyümeleri için proteinlere ihtiyaç duyar.

Evet, avokado yağ dolu! Avokado tekil doymamış yağlar açısından eşsiz bir kaynaktır. Bir avokadonun yağ içeriği hakkında endişelenmeyin, bu yağlar tamamen bebeğin yararınadır. Bebeğin doğru büyüme ve beyin gelişimi için diyetlerinde yağa ihtiyacı vardır. Eğer bu konuda şüphe duyuyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz.

Bebekler İçin Mükemmel Avokado Nasıl Seçilir?

Bebeklere avokado seçerken, muhakkak yumuşak olmasına dikkat etmelisiniz. Alacağınız olgun avokado engebeli bir dokuya sahip ve koyu yeşil bir renkte olmalıdır. Meyve sağlam olmalı, ancak yavaşça bastırıldığında parmağınız iz yapabilmelidir.

Bir avokado yarım dilimlendiğinde meyvenin iç rengi, hafifçe tereyağ sarısına dönüşen yeşil renkte olmalıdır.

Avokadoyu tüm pürelerinizin içinde, yoğurtla karıştırarak, dilimler halinde, meyve salatalarının içinde ve hayal gücünüzün yettiği çoğu yemekte bebeklerinize sunabilirsiniz.