Bebeklere Sebzeyi Sevdirecek En Güzel Sebze Püreleri

0
491
Bebeklere Sebzeyi Sevdirecek En Güzel Sebze Püreleri

En Güzel Sebze Püreleri, Bebekler, ilk 6 ay anne sütünden sonra artık ek gıdalara geçiş yapabilirler. Ek gıdalara geçişte en iyi besinler ise meyve ve sebze püreleridir. Meyveler tatlı yapıları nedeniyle çoğunlukla bebekler tarafından sevilir ancak sebzeler, bebekler tarafından aynı ilgi ve sevgi ile karşılanamayabilir. Meyveler gibi sebzelerin de püresi yapılarak bebeklere verilebilir ve bu püreler hem bazı meyve hem de diğer sebzelerle karıştırılarak farklı tatlar elde edilebilir. Bu içerikte bebekleriniz için alternatif sebze pürelerini görebileceksiniz. Ancak bu besinleri bebeğinize vermeden önce, bebeğinizin bu besinlere alerjisi olup olmadığını öğrenmeniz gerekir.

 

havuç püresi

Havuç Püresi (+6 Ay)

Beta-karoten bakımından zengin olan havuç bebekler için besleyici bir ek besindir. İçerdiği yüksek miktarda A vitamini, göz sağlığı için önemlidir. Vücut enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar. Ayrıca, havuç çok yönlü bir sebzedir: meyve, et ve diğer sebzelerle bir arada tüketilebilir.

horizontal-line-png-photos

tatlı patates püresi

Tatlı Patates Püresi (+6 Ay)

Tatlı patates, artık her yerde bulunabilen ve son günlerde popülaritesi artan bir sebzedir. Beta-karoten bakımından zengin olan tatlı patates, tatlı ama hafif lezzeti sayesinde bebeklerin favorisi olacak. Tatlı patates de havuç gibi çok yönlüdür ve diğer sebze meyve ve etlerle karıştırılabilir. Tatlı patatesin en iyi mevsimi sonbahardır.

horizontal-line-png-photos

bezelye püresi

Bezelye Püresi ( +6 Ay)

Lif açısından fazlaca yoğun olan bezelye, püre yapımı için çok müsait bir sebzedir. Bezelye, gaz yapma ihtimaline karşı bir tel süzgeçte ezilerek püre haline getirilmelidir. Bezelye püresi, yoğurtla da birleştirilebilir.

horizontal-line-png-photos

 

bal kabağı püresi

Bal Kabağı Püresi (+6 Ay)

Bir C vitamini, demir ve potasyum deposu olan balkabağı, bebeğin ilk ek besini olabilecek besleyici bir sebzedir. Bu kış sebzesi, hafif tatlı yapısı ve kadifemsi dokusu sayesinde bebeğinizin ek besin geçişi için çok doğru bir besindir. Yağ ve kalori miktarı düşüktür.

horizontal-line-png-photos

 

ıspanak püresi

Ispanak Püresi (+8 Ay)

Kalsiyum açısından zengin ve antioksidan dolu ıspanak, 8 aylık ve üstü bebekler için idealdir. Bu yeşil yapraklı sebze A vitamini, demir ve selenyum içeren bir besindir. Ancak nitrat açısından da zengin olduğu için bebeklere aşırıya kaçılmadan verilmelidir.

horizontal-line-png-photos

 

pancar püresi

Pancar Püresi (+8 Ay)

Antioksidan bakımından zengin olan pancar ile bebeğinizin beslenmesine çeşitlilik ekleyin. 8 ay ve üstü bebekler, pancarın tadına bakmak için uygundurlar. Pancarda kalsiyum, potasyum, A vitamini ve lif yüksek miktarda bulunur, bu yüzden bebek için besleyici ve rengi ile cezbedicidir.

horizontal-line-png-photos

 

kuşkonmaz püresi

Kuşkonmaz Püresi (+10 Ay)

A vitamini, demir ve kalsiyum açısından oldukça zengin olan kuşkonmaz, 10 ay üstü bebekler için uygundur. Gaz yapma ihtimaline karşı 10 aydan küçük bebeklere verilmemelidir. Başka sebzelerle karıştırılarak bebeğe verilmesi daha uygundur.