Bebeklere Su Verilir mi?

0
1007

Bebeklere Su Verilir mi?

Genellikle anne sütü ile beslenen bebeklere ilk 6 ay anne sütü dışında herhangi başka bir besinin verilmesine gerek yoktur. Bu besinlere su bile dahildir. Çünkü anne sütü, 6 ay boyunca bebeğin tüm sıvı ihtiyacını karşılar. Ancak anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda ya da ek besine geçilen dönemlerde suya başlanmasında bir sakınca yoktur.

Bebeklere su verilmeye başlandığında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. Örneğin bebeklere vereceğimiz suyun, bebekler için özel üretilen sulardan olması önemlidir. Bebeklere vereceğimiz bu suların elektrolit yüklerinin düşük mineralli olması gereklidir. Ayrıca çocukta ayrı bir ağız tadı olmaması için suyun tadının ve kokusunun nötr olması gerekmektedir.

bebeklere su verilirmi

Bunun yanı sıra çocukların alacağı su miktarının kilogram başına %150 ml şeklinde ayarlanması gerekmektedir. Bebekleri aldığı ek besinin kıvamı ve miktarı arttıkça ve farklı besinlerle tanışmaya başladıkça artık ihtiyaç duydukları su miktarı artmaya başlar. Çünkü besinlerine artık yağ, tuz, şeker gibi ek maddeler eklenmeye başlayacak ve su gereksinimleri artacaktır.

Bebeğinizin yeterli miktarda su alıp almadığını çiş miktarlarından algılayabilirsiniz. Yeterli su alan bebek, belli sayıda ıslak bez çıkarır. Bebeklerin günde 4-5 ıslak bez çıkarması, çocukların ise günde 4-5 kez çiş yapmak üzere tuvalete gitmesi yeterli miktarlarda su aldıklarının göstergesidir.

 

 

Yeterli su almayan çocuklarda böbrek, idrar yolu problemleri, baş ağrıları görülebilir. Bu nedenle çocuğunuzun veya bebeğinizin yeterli su alıp almadığını kontrol altına almanız önemlidir.

“Bu yazı Diyetisyen Gül Özen’in Video Röportajından Alıntıdır.”

Videoya buradan ulaşabilirsiniz.