Bebeklere Verilmemesi Gereken Gıdalar

0
718

Bebeklere Verilmemesi Gereken Gıdalar. Bebeklerin belli bir yaşa gelene kadar beslenme şekline oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Çoğu zaman bizler için sağlıklı olan gıdalar, bebekler için bir tehlike haline dönüşebiliyor ve hatta bu bazı besinlere karşı alerji bile geliştirebiliyorlar. Bu nedenle bebeklere yaşlarına ve gelişimlerine göre gıda takviyesi yapılması gerekiyor. Bu içerikte sizlere, bebeklere verilmemesi gereken gıdalar hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

 

Listemize inek sütü ile başlayabiliriz. Devamlı sütle beslenen birisi için inek sütü nasıl zararlı olabilir diye düşünebilirsiniz. Ancak bazı hayvansal sütler bebekler için alerjen olabiliyor. Bu nedenle 1 yaşını doldurmayan bebeklere günde maksimum 1 bardak süt verilmelidir. Ayrıca inek sütü çocuklarda gaz ve kabızlığa da neden olabiliyor.

horizontal-line-png-photos

 

 

 

Her ne kadar salam, sosis ve sucuk gibi şarküteri ürünleri çocukların severek tükettiği gıdalar olsa da aslında pişmemiş halde tüketildiklerinde bağırsak parazitlerine neden olabiliyor. Ayrıca içerisinde sodyum nitrit bulundurdukları için kanserojen özellik gösterebilirler.

 

 

 

horizontal-line-png-photos

 

Yumurta, özellikle bebeklerin ek gıdaya geçiş süreçleri için çok uygun bir gıdadır. Ancak iyi pişmemiş yumurta, bebeklerin vücudunda bakteri üretimine neden olur ve bu da bazı olumsuz sonuçları beraberinde getirebilir. Bu nedenle bebeğinize yumurta verirken iyi pişmiş olmasına özen gösterin. Ayrıca yumurtada da alerjik reaksiyon riski bulunduğu için bebeğinize verirken dikkatli olmalısınız.

 

horizontal-line-png-photos

 

Kafein içeren içecekler bebeklerde gaz, huzursuzluk ve şişkinlik gibi sorunlara yol açabilir, kalp problemlerine neden olabilir. Ayrıca çay gibi içecekler demir eksikliğine de neden oluyor. Bu yüzden kafeinli gıdalar bebekler ve çocuklar için önerilmemektedir.

 

horizontal-line-png-photos

 

Yetişkinler için sağlıklı olabilecek bazı meyve ve sebzeler de, çocuklar için tehlikeli olabiliyor. Örneğin, çilek, kivi ve şeftali gibi meyveler alerjiye neden olurken, karnabahar, brokoli ve lahana gibi sebzeler gaz ve kabızlık sorununu tetikliyor. Ayrıca domates asidik yapısı nedeniyle mide rahatsızlıklarına ve ağız içi aft yaralarına sebep olurken, patlıcanın ise bebekler için hiç bir faydası yok, hatta nikotin içermesi nedeniyle zararlı bile olabilir.

 

 

 

horizontal-line-png-photos

 

Baharatlı, yağlı, çok tuzlu, çok şekerli yiyecekler ve abur cuburların çocuklara verilmesinin zaten zararlı olduğunu biliyoruz. Bunlar gibi gıdalar, çocuklarda ileri ki yaşlarda tansiyon, şeker, kalp hastalıkları gibi belirtilere neden oluyor.