Kış Aylarında Bebekleri Doğru Giydirmenin İpuçları

0
773

Malum ocak ayındayız ve havalar gittikçe artan bir hızla soğumakta. Havanın soğumasına bağlı olarak herkeste bir hastalık durumu söz konusu. Yetişkinlerin bile önlem almalarına rağmen hasta oldukları şu günlerde, bebeklerin sağlığına dikkat etmek gerekiyor. Bebeklerin vücudunda “yağ dokusu” tam olarak gelişmediği için vücut ısılarını dengede tutmakta zorlanırlar ve bu nedenle ortamdaki en ufak bir hava değişiminden etkilenerek ısıları düşer. Bunun için  sık ve çabuk hastalanmaya müsaittirler. Aileler havaların soğuk olduğu günlerde bebeklerinin hastalanmasından korktukları için bebekleri dışarı çıkarmak istemezler. Bu durum aslında koruma amaçlı yapılsa da bebeğin gelişimi için iyi değildir. Çünkü bebeklerin temiz havadan ve oksijenden mahrum kalmaları gelişimini olumsuz etkiler. Soğuk havalarda bebekleri eve hapsetmek yerine onları doğru giydirerek dışarı  çıkarabilirsiniz. Bebekleri dışarıya çıkarırken dikkat edilmesi gereken nokta, bebeğin vücut ısısını dengede tutacak kıyafetler seçmektir. Peki bebekleri dışarı çıkarırken nelere dikkat edilmelidir?

horizontal-line-png-photos

Pamuklu Fanila, Tulum, Alttan Çıtçıtlı Badiler Tercih Edilmeli

Bebekleri dışarı çıkarmadan önce soğuk havada vücudunu sıcak tutacak giysiler tercih edilmelidir. Özellikle çoğu annenin tercih ettiği vücuda yapışan ve ince yapıdaki alttan çıtçıtlı badiler giydirilebilir.Bu badiler bebeğin vücuduyla tam olarak temas ettiği için sıcaklığı korumada yardımcı olur. Anneler genellikle badinin üstüne tek kat kalın bir üst ve son olarak da kalın bir kazak giydirerek bebekleri soğuktan korumaya çalışıyorlar. Bu yöntem yanlıştır. Aslında bebeği giydirirken daha ince yapıdaki üstleri üst üste giydirmek bebeğin sıcaklığını korumaya yardımcı olur. Eğer hava yağmurlu ise ve bebek arabasıyla dışarıda dolaşılacak ise bebeğin üstüne uygun kalınlıkta bir mont veya tulum tercih  edilebilir.

horizontal-line-png-photos

Bebeğe Mutlaka Şapka Ve Bere Takılmalıdır

Bebekler en fazla soğuğu baş bölgesinden alırlar. Özellikle kulakların soğuk havada açık kalması en temel hasta olma nedenlerinden biridir. Bunun için bebek dışarı çıkartılırken mutlaka şapka veya bere takılmalıdır. Bere ve şapkaların bebeklerin kafasına tam oturduğundan ve hava geçirmediğinden emin olmak gerekir. Bereye ek olarak bebeğin boyun ve göğüs bölgesinden soğuk almasını engelleyecek yapıda atkı, eller içinde mutlaka eldiven giydirilmesi gerekmektedir.

horizontal-line-png-photos

Bebeğin Ayağını Sıcak Tutacak Çorap Ve Doğru Ayakkabı Seçimi

Bebeklerin en çok soğuğu hisseden yerlerinden biri de ayaklarıdır. Bebekleri giydirirken ayaklarının sıcak kalmasına dikkat etmek gerekir. Çünkü kış aylarında sık hasta olmalarının bir diğer nedeni de ayaklarının sıcak kalmamasıdır. Ayak ısısını sabit tutmak ve bebeğin üşümesini engellemek için çorap seçimi oldukça önemlidir. Bebeği dışarı çıkarmadan önce mutlaka ayağına çorap giydirilmelidir. Giydirilecek çorap özellikle pamuklu ve ince yapıda olmalıdır. Bebeğin ayağına bol gelen fazla kalın çoraplar hem bebeği rahatsız eder hemde ayağını sıcak tutmaz. Ayağın sıcak kalması için dikkat edilmesi gereken başka bir noktada” doğru ayakkabı”seçimidir. Kış aylarında bebeğe giydirilecek olan ayakkabılar kış şartlarına uygun ve eğer bot yapısındaysa kesinlikle “su geçirmez” yapıda olmalıdır. Ayakkabının bebeğin ayak ısısını dengede tutması için bebeğin ayağına tam oturması şarttır. Bu nedenle bol ayakkabılar tercih edilmemelidir.