Bebekleri Soğuktan Koruma Yolları

0
431
Bebekleri Soğuktan Koruma

Bebekleri Soğuktan Koruma Yolları

Kış ve soğuk artık kendini iyice hissettirmeye başladı. Yeni anneler bu dönemde, küçük bebeklerini soğuk ve soğuk havaların getirdiği hava olumsuz durumlardan nasıl koruyacaklarını merak ediyorlar. Bu nedenle bu yazımızda bebekleri soğuktan koruma yolları üzerine bazı bilgiler vereceğiz.

Sıcaklık gitgide düştükçe, arabayla yapılan yolculuklar haricinde bebeğinizi dışarı çıkarmamanız ve soğuk hava ile buluşturmamanız gerekir. Bebeklerin sabit sıcaklıklarını kendi kendine düzenleme yeteneği yoktur. Bir seferlik de olsa bebeğin soğuk havaya maruz kalması sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bebeği bu kış aylarında sıcak ve güvenli tutmak için şu ipuçlarını izleyin:

Bebekleri Soğuktan Koruma

Bebeğinizi normalde giydirdiğinizden bir kat daha kalın giydirin

Eğer ev içerisindeyse, eviniz sizin için sıcak olsa bile bebeğinizi bir kat daha kalın giydirmek faydalı olabilir. Bir pijama üzerine yün veya polar bir hırka giydirmek, vücut ısısını sabitlemeye yardımcı olacaktır. Özellikle ayaklarını sıcak tutmak önemlidir. Ayaklarına patik giydirebilirsiniz ancak patiklerin bebeğinizin bacağını sıkmadığına emin olmalısınız. Dışarı çıkarmak zorundaysanız, içlik, külotlu çorap gibi alternatifleri deneyebilirsiniz. Bere, atkı ve eldiven gibi kışlık aksesuarları da muhakkak kullanmalısınız.

Bebeğinizin pusetini muhakkak örtün

Dışarıda da olsa, arabada da olsa bebeğinizin üzerine bir battaniye örtmeniz faydalı olacaktır. Bu şekilde pusetin sıcaklığını korursunuz.

Cildini koruyun

Bebeklerin cildi oldukça hassastır. Bu nedenle soğuk havalarda bebeklerin cildi kuruyup çatlayabilir. Bu nedenle bebeklerin cildine uygun bir nemlendirici kullanmanız faydalıdır. Kış aylarında su, bebeklerin cildini yaz aylarına göre daha çok kurutur. Bu nedenle kış aylarında bebeğinizi yaz aylarında olduğu kadar sık yıkamanıza gerek yoktur. Ayrıca, bebeğinizin kıyafetlerini bebek cildine zarar vermeyen deterjanlarla yıkamalısınız. Eğer bebeğinizin cildi kızarıp yarılmaya başlarsa, bir doktora görünün, cildi atopik olabilir.

Evinizi çok sıcak tutmayın

Her ne kadar bebeğinizin soğuk almasından korkuyor olsanız da, evinizi çok sıcak tutmanız bebeğinizin zararınadır. Ev içerisindeki aşırı sıcak SIDS yani bebeklerde ani ölüm riskini arttırır. Ayrıca ev içerisindeki sıcak boğaz kuruluğuna neden olur ve boğazı tahriş eder. Bu nedenle kaloriferlerinizin üzerine koyacağınız bir kase su ile evin havasının nemlenmesine yardımcı olabilirsiniz.