Bebeklerin Bayılacağı Parmak Gıdalar

0
1306
parmak gıdalar

 

Bebeklerin Bayılacağı Parmak Gıdalar. Özellikle BLW (bebek liderliğinde beslenme) yöntemini bebekleri ile birlikte uygulayan annelerin, bu beslenme düzeni içerisinde en büyük yardımcıları parmak gıdalardır. Parmak gıdaları açıklamak gerekirse; genelde taneli, bebeğin kolayca kavrayabileceği, parmaklarını kullanarak alabileceği, kendi kendine yiyebileceği, yerken kaşık ve çatal gibi aletlere gerek duyulmayan gıdalardır. Bebek liderliğinde beslenme tarzında parmak gıdalar önemli bir yer tutar ve bebeğin kendine olan öz güvenini geliştirir, kavrama, algılama faaliyetlerini arttırır ve beslenmesine farklılık katar. Peki bu parmak gıdalar ne olabilir, bebekler hangi parmak gıdaları sevebilir? Hepsi bu içerikte!

 

parmak gıdalar

Makarna

Bu akşam yemeği için makarna mı yiyeceksiniz? Bebeğinizi de masaya katılmaya davet edin. Makarna ve erişte pek çok bebeğin favori besindir çünkü lezzetli ve elle kavraması kolaydır. Makarnanın iyi pişirildiğinden emin olun.

 

 

 

 

 

 

parmak gıdalar

Küçük Meyve Dilimleri

Bebeğinizin onları güvenle yemeleri için, doğal olarak yumuşak meyvelerin ve sebzelerin pişirilmesi gerekmez. Karpuz, şeftali, domates ve avokado gibi sağlıklı tercihler, bebeklerin kavramasını kolaylaştırmak için uzun parçalara veya küçük küplere kesilebilir. Hangi biçimde olursa olsun, bunlar besleyici ve hazırlanması aşırı derecede kolay besinlerdir.

 

 

 

 

 

salatalık dilimleri

Salatalık Dilimleri

Salatalık şeritlerini ısırmak, dişleri gelişmemiş bir bebek için zor olabilir ancak diş çıkarma esnasında kaşınan diş etlerini yatıştırmak için harikalar yaratırlar. Boğulmayı önlemek için salatalıkları uzun ve geniş şeritler halinde kesin, böylelikle bebeğiniz çok küçük parçalar koparmadan ve salatalığı çok fazla ısırmadan kemirebilir.

 

 

 

 

parmak gıdalar

Tavuk Parçaları

Uzun parçalar halinde didiklenmiş, haşlanmış tavuk parçaları bebeğinizin protein ihtiyacı için faydalı olacak ve bu farklı lezzeti de çok sevecektir.

 

 

 

 

 

parmak gıdalar

Bezelye

Yeşil bezelye buharda pişirilebilir ve kavrularak kullanılabilir. Dondurulmuş bezelye harika beslenme dışında, diş eti diş etleri için rahatlama sağlar.

 

 

 

 

 

 

parmak gıdalar

 

Buharda Pişmiş Havuç Çubukları

Bebeğinizin cildi ve gözleri için mükemmel olan A vitamini içeren havucu buharda pişirerek daha yumuşak bir hale getirin. Şekerli tadı ve yumuşaklığı bebeğinizin hoşuna gidecektir.

 

 

 

parmak gıdalar

Haşlanmış Yumurta

Katı bir şekilde haşlanmış yumurtanın başlangıç olarak sarısını yedirmeye başlayabilirsiniz. Yumurtalar, protein ve vitamin A açısından mükemmel bir besin kaynağıdır.