Bebeklerin Beyin Gelişimi Hakkında Bu Bilgilere Çok Şaşıracaksınız!

0
635

İnanmasanız da, küçük bebeğinizin aklında şu an birçok şey dolanıyor!

Bebeğinizin yalnızca yemek, tuvalet yapmak ve uyumak üzerine programlanmış olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat aslında bebeğiniz inanılmaz derecede önemli bir iş yapmakla meşguldür, bu iş ise inanılmaz bir hızla beynini geliştirmektir. Bebeğinizin hayatının ilk günleri, haftaları ve ayları beyninin gelişimi için hayati bir dönemdir. Ve bu gelişim hayatının geri kalanında onu şekillendirecektir.

Bebekler gelişimlerinin en erken safhasında dünyaya gelirler. Yani dünyaya geldikleri andan itibaren fiziksel gelişimlerine devam ederler. Bebeğinizin beyni, doğumdan 3 yaşına kadar inanılmaz bir hızla gelişmeye devam eder. 3 yaşına vardığında ise bebeğinizin beyni yetişkinliğinde edineceği beynin %80’ine erişir. Ve bu süre zarfında beyni bir yetişkininkinden daha fazla çalışır.

Bebeğiniz Bir Bellekle Doğar

Bebeğiniz anne karnındayken beyni gelişmeye başlıyor ve dışarıdan sesleri duyabiliyor. Bu nedenle doğduğunda, sesinizi duyduğunda sizi tanır.

Bebekler Dil Öğrenmeye Çok Yatkındır

Yetişkinler için yabancı dil öğrenmek zor bir iştir. Ancak bebekler bir dili kısa sürede öğrenebilir. Bebeğinizin beyni sizin söylediğiniz her şeyin ritmine ve farklarına göre ayarlanıyor ve kelimeleri beynine ses olarak kodluyor. Bir bebek 3 aylıktan 5 yaşına kadar rahatlıkla dil öğrenebilir.

Bilgileri Taklit Yolu İle Kaydeder

Bebeğiniz, çevredeki insanlarla bağlantı kurma iç güdüsü ile doğar ve bunu ise taklit eder gerçekleştirir. Bebekler, çevresindeki insanların ve objelerin yüzleriyle çok ilgilidir. Bu nedenle sevdiği bir insanı görünce güler ya da çok sevdiği bir oyuncağı vardır.

Bebeğinizin Beyni Vücudundan Daha Çabuk Gelişir

Bebeğinizin beyni hızla gelişir ancak vücudu bu hıza uyum sağlayamaz. Yani bebeğiniz aslında bir objeyi yeri düşürdüğünde, onu yerden alması gerektiğini bildiği halde henüz kemikleri gelişmediği ve yürümeye başlamadığı için onu yerden alamaz. Bu nedenle ona fiziksel aktivitelerinde yardım etmelisiniz.b