Bebeklerin Pişik Oluşumunda Pudra Kullanmak Zararlı Mıdır?

0
442

Pişik oluşumu

Annelerin bebekleriyle ilgili karşılaştığı problemlerden biri de pişik oluşumu dur. Bebekler doğdukları andan itibaren belli bir yaşa kadar bez kullandıkları için vücutlarında pişik oluşumuna sık rastlanır. Pişikler genellikle kırmızı renkte kızarıklıklar şeklindedir ve bebeğe sıkıntı verir. Bu sıkıntıyı gidermek için çoğu ebeveyn bebek pudrası kullanmakta. Uzmanlar ise bebek pudrası kullanımının vücuttaki tahrişi ve pişiği daha da arttırdığını savunuyor.

horizontal-line-png-photos

Pişik Neden Oluşur?

bebekler pişik

Bebeğin altının uzun süre kapalı ve havasız kalması pişik oluşumunu arttırıyor. Bebek cildi oldukça hassas bir yapıya sahip bu yüzden böyle alerjik durumlar görülmesi olağandır.Bebek bezinin bebeğin altında uzun saatler kalması ve altının dikkatli temizlenmemesi de pişik oluşumunun bir diğer nedenidir. Çünkü bezin kapladığı alanın dikkatli temizlenmemesi o böylede bakteri oluşumuna neden olur. Bakteri de pişik oluşumunu tetikler. Bebeğin altı temizlendikten sonra o bölgenin kuru kalmaması da pişiğe neden olur.

horizontal-line-png-photos

Pişik Oluşumunda Pudra Kullanımı Neden Önerilmiyor?

Bebeklerin cildinde oluşan pişikler için çoğu anne bebek pudrası kullanıyor. Uzmanlar ise bebek pudrasının pişik oluşumunu önleme gibi bir özelliği olmadığını ve aksine pişiği arttırdığını düşünüyor. Uzmanlara göre;Bebek pudrasının içinde bulunan maddeler “su tutma” özelliğine sahip bu yüzden kullanıldığında pişik oluşan bölgenin daha da ıslak kalmasına neden olacağı için kullanılmamalı.Ayrıca pudranın içinde bulunan kimyasal maddelerde bebeklerin cildinde alerjik problemlere neden olabiliyor.

horizontal-line-png-photos

Pişiği Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

bebeklerde pişiği önlemenin yolları

Bebeğin cildinde pişik oluşmaması için yapılması gerekenlerin başında bebeğin altını uzun süre kapalı tutmamak ve alt temizliğine dikkat etmek geliyor. Bu nedenle anneler bebekleri altlarını kirlettikten kısa zaman sonra alt temizliğini yapmalıdırlar.Bebeğin vücudunun bezli kısmının uzun süre kirli kalması pişik oluşumu nu arttırır.Alt değiştirme bittikten sonrada önemli olan nokta bebeğin altının iyice temizlenmiş olduğundan emin olmaktır. Altı değiştirilmiş bebeğin cildi ılık bir su ve sabunla kirden iyice arındırılarak yıkanmalıdır.Daha sonrada ıslaklık kalmayacak şekilde kurulanmalıdır.Ayrıca altı temizlenmiş bir bebeğe 10-15 dakika gibi bir süre bez bağlanmaması ve cildin hava almasının sağlanması da pişik gibi cilt problemlerinin yaşanmasını önlemektedir.