Bebeklerinizi Tanıyın! Bebekler Hakkında Birbirinden İlginç Bilgiler

2
1198
bebekler hakkında ilginç bilgiler

Hepsi birbirinden tatlı, hepsi birbirinden sevimli. Bebeklerimiz, yumuk yumuk elleri, kocaman gözleri, kadife tenleri ile adeta bu dünyaya ait olmayan birer melek! Fakat aslında onlar, göründüğünden çok farklı bazı özelliklere sahip. Bebeğinizi ne kadar tanıyorsunuz? Bebekleriniz hakkında aslında ne kadar da az bilgi sahibi olduğunuzu, onların nasıl bazı ilginç özelliklere sahip olduğunu bu içeriği okuyunca fark edeceksiniz.

 • Yeni doğan bebekler aslında ağlamaz, ağladıklarını sandığımız sürede yalnızca çığlık atarlar ve gözyaşı dökmezler. Gözyaşı dökmeye ve böylece gerçekten ağlama fonksiyonunu kazanmaya 3. haftalarının adından başlarlar.

bebeklerde-gaz-sorunu

 • Bebekler gözleri açık uyuyabilirler ya da gözleri kapalı şekilde uyuyorken gözleri göz kapaklarının altında oynuyor olabilir. Her ne kadar kulağa çok garip gelse de böyle bir durumla karşılaşırsanız korkmanıza gerek yok.
 • Bebekler fön makinası, elektrik süpürgesi gibi aletlerin sesi ortadayken nasıl uyuyabiliyorlar diye düşündünüz mü? İlginç ama bebeklerin bu seslerde uyumasının sebebi, seslerin anne karnında bebeğin duyduğuna en yakın ses olması.

uyumayan-bebekler-icin-ne-yapilir

 • Bebekler kadın sesi duymaktan daha çok hoşlanır. Bir erkeğin sesiyle ninni okunurken bebek uyumayabilir ama bir kadın sesiyle çok daha rahat uykuya dalacaktır.ninni

 

 • Anne karnındaki 4 aylık bebeklerin, bıyık bölgesinde bir süre sonra tüm vücudunu saracak ve sonra dökülecek “lanugo” isimli tüyler çıkmaya başlar, yani bebeğiniz anne karnında 4. ayını doldurduğunda aslında bıyıklı bir bebektir 🙂 Zamanla dökülen kılları bebek tüketir ve doğumunun ardından ilk dışkılamasıyla bu kılları çıkarır.bıyıklı bebek

 

 • Yeni doğan bebeklerin ağızlarının iki yanında dilin dışında bir tatma organları daha vardır. İlerleyen dönemlerde bu organlar işlevini yitirmeye başlar.

bebek tat alma

 

 • Bebekler aslında oldukça güçlüdür. El tutma ve sıkma alışkanlıkları herkesçe bilinen bebeklerin, bu el tutma esnasında vücudunu havaya kaldıracak kadar güçlü olduğunu biliyor muydunuz? güçlü bebek

 

 • Yeni doğan bebekler, ilk haftalarında yalnızca siyah, beyaz ve gri renkleri seçebilirler ve hafif miyopturlar. İlk haftaların ardından bebeklerin görme refleksleri düzelir.

131120141712229896840_2

 • Yeni doğan bebekler günde 20 saat uyuyabiliyorlar.

76

 • Bebekler anne karnındayken 26. haftadan sonra ağlamaya başlarlar. Yani bebeklerin ilk ağlaması doğum sonrasında duyulan ağlama değildir.

aglayan_bebegi_sakinlestirmenin_5_yolu_4

 • Bebeğin anne karnında geçirdiği 9 ay içerisinde kilosu 3 milyar kez değişir.

ruyada-ciplak-erkek-bebek

Kaynak: http://distractify.com/sex-relationships

2 YORUMLAR