Bebeklerinizin Süper Gücü! Kahverengi Yağ Dokusu

0
700
Bebeklerinizin Süper Gücü! Kahverengi Yağ Dokusu

Bebeklerimiz kırılgan, narin ve hassas görünümleriyle her daim korunmaya muhtaç görünürler. Özellikle kış aylarında onların sağlığı için sarıp sarmalar, soğuğa karşı korumaya çalışırız. Ama aslında bebeklerimizin soğuğa karşı kendilerini koruyabildikleri süper bir güçleri olduğunu biliyor muydunuz? Bebeğinizde bulunan kahverengi yağ dokusu ile bebeğinize soğuk işlemiyor.

Kahverengi yağ dokusu, vücudu soğuklardan koruyan ve vücut ısısını ayarlayan bir yap dokusudur. Bu yağ dokusu kış uykusuna yatan ayılar, fareler ve yeni doğan insanlarda görülür. Yani aslında, soğuk iklim hayvanlarında görülen kahverengi yağ dokusu yeni doğan bebeklerde ve soğuk iklim insanlarında da görülebiliyor.

baby-in-snow

Bebeklerimiz dünyaya kahverengi yağ dokusu ile geliyorlar ancak ilerleyen dönemlerde kahverengi yağ dokusu yerini beyaz yağ dokusuna bırakıyor. Bunun sebebi de insanların vücuduna kalori girişi olması. Yani bu duruma bağlı olarak zayıf insanlarda kahverengi yağ dokusunun daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Kahverengi yağ dokusu, bebeklerde boyun ve kürek kemiği civarında bulunur ve bebek soğuk ile karşı karşıya kaldığında bu bölgelerde büyük bir süratle enerji açığa çıkararak vücut ısısının yükselmesini sağlar. Böylece bebeğin soğuktan olumsuz etkilenmesi engellenir. Bebek büyüdükçe, vücuduna giren kalori miktarı arttıkça ve kilo aldıkça kahverengi yağ dokusu yerini beyaz yağ dokusuna bırakır. 1970li yıllarda yapılan bazı otopsilerde, yetişkinlerde de az miktarda görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Kahverengi yağ dokusu, bebekken hepimizin sahip olduğu bir süper özelliktir. Zayıf ve kış şartlarında yaşayan insanlarda da görülebilen bu dokunun 50 gramı bile, vücuda girecek kalorinin %20’sini yakabilecek güce sahip olduğu için, obezite ile mücadele ya da zayıflama adına bir umut olduğu düşünülüyor. Soğuk hava şartlarında yaşayarak veya soğuğa karşı dayanıklı hale gelerek kahverengi yağ oranının arttırılması ve buna bağlı olarak zayıflama olasılığı üzerinde duruluyor.