Bir Anneden Kızına “Öğüt” Mektubu

0
1144

Bir Anneden Kızına “Öğüt” Mektubu. Toni Hammer isimli bir anne, şu an 5 yaşında olan kızına, 20’li yaşlarında okuması için bir mektup yazdı. Blogunda yayınladığı mektubu bir anda sosyal medyada popüler oldu ve binlerce insan tarafından paylaşıldı.

Toni Hammer’ın kızına yazdığı mektup her ne kadar öğütlerle dolu gibi olsa da, aslında kızına güçlü olmasını, istemediği şeyler yapmaktan uzak durmasını, adaletli olmasını ve gerektiğinde insan olmanın gerekliliklerini yerine getirip utanmamasını öğütlüyor. Toni, bu mektubu yazma sebebi olarak kendi edindiği deneyimleri, anlayabilecek yaşa geldiğinde kızına aktarmak olduğunu söylüyor. Sosyal medyada bu mektubu gören birçok anne, Toni’den ilham aldı ve çocuklarına birer mektup yazdı. Bunun gibi çok düşünceli ve duygu yüklü bir mektubu da, siz çocuğunuza yazmak istemez misiniz?

anneden kızına

İşte anneden kızına yıllar sonra okunması için yazılan öğüt dolu mektup!

Sevgili kızıma;

Birisi seni rahatsız ettiğinde özür dileme.

Birisi senin ona acı çektirdiğini söylerse için özür dileme. Sen acı veren biri değilsin. Saygıyı hak eden düşünce ve his sahibi bir insansın.

Vakit geçirmek istemediğin biriyle, kibarlık olsun diye vakit geçirme. Kimseye açıklama yapmak zorunda değilsin. Basit bir “hayır, teşekkür ederim” cümlesi, yeterli olacaktır, hayır demeyi bilmelisin. Bu senin hayatın.

Aç insanların önünde yemek yeme. Acıktıysan istediğini ye, iç. Ancak aç insanların yanındaysan ya yemeğini onunla paylaş ya da çekil köşene ve orada ye.

Saçlarını başkasını mutlu etmek için uzatma.

O elbiseyi giymek istemiyorsan, giyme.

Yanında seninle dışarı çıkacak biri varsa, evde oturma. Kendi deneyimlerini edin. Deneye deneye doğruyu bulmaya çalış.

Gözyaşlarını sakın tutma. Ağla, çünkü içinden ağlamak geliyorsa, gözyaşlarının dışarı çıkması gereklidir. Ağlamak zayıflık değildir. Ağlamak, insan olmaktır.

Sana birisi gülmeni söylüyor diye gülme.

Şakalarına kimse gülmeyecek diye korkma.

Görüşlerini sakın gizleme. Sesini haksızlıklara karşı daha gür çıkar.

Sen olduğun için özür dileme. Cesur, sert ve güzel ol. Hatasız olmaya çalışma, çünkü sen bir insansın.