Bir Annenin Anne Sütünün Mucizesini Gözler Önüne Seren Deneyi

0
1449
anne sütü mucizesi

Anne sütünün, bebekler için tek başına yettiği ve bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını karşıladığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Anne sütü, tamamen bebeğin ihtiyaçlarına göre şekillenmiş ve bir çay kaşığı kadarlık bir miktarında bile hem karnını doyurabildiği hem de ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini alabileceği bir besindir.

2013 yılında, konunun uzmanları tarafından yapılan “Clinical and Translational Immunology” çalışmalarında ortaya anne sütünün bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda yapılandığı tezi atıldı ve üretilen düşünceler, tartışmalar ve testler sonucunda, annenin meme ucunda bulunan reseptörlerin, emme esnasında bebeğin tükürüğünü analiz ederek tükürükteki bakteri ve virüs taraması yaptığı ve anne sütünün de bu sorunlara karşı içeriğinin değiştiği kanıtlanmış oldu.

Bu çalışmadan haberdar olan ve bununla ilgili bazı makaleler okuyan 2 çocuk annesi  Mallory Smothers, bir gece bebeğinin hastalanmaya başladığını fark ediyor. Bilim insanlarının onayladığı anne sütü değişimini kendi gözleriyle görmek istiyor ve hastalanmaya başlayan bebeğini emzirmeden önce sütünü sağarak bir pakete aktarıyor. Ertesi gün tekrar sütünü sağıyor ve bu sütü de bir pakete aktarıyor. İki süt arasındaki fark ise görülmeye değer.

anne-sutu-bebek-hasta-olunca-1

Sol taraftaki süt bebek hasta olmadan önce, sağ taraftaki ise bebek hastalandıktan sonra sağılan anne sütleri. Görüldüğü gibi iki süt arasında bariz bir fark ortada. Bebek hastalanmadan evvel sağılan süt bildiğimiz renk ve kıvamdayken, bebeğin hastalanmasının ardından sağılan süt daha yoğun, koyu renkli ve miktarı daha fazla. Sağ taraftaki sütün bu denli değişmesinin sebebi ise, hastalanan bebek için antikorlar ve bebeği hastalıklara, yabancı maddelere (virüs, bakteri gibi) karşı koruyacak lökositleri üretmesi!

Mallory Smothers, yaptığı bu deneyi Facebook profilinden yayınlıyor ve bu harika bilginin 75 bin kişi tarafından paylaşılmasını sağlıyor.

anne-sutu-bebek-hasta-olunca-2

Bu küçük deneyi gerçekleştirip, birçok insanın bu mükemmel olaydan haberdar olmasını sağlayan anne Mallory Smothers’ın da dediği gibi, “insan vücudu şaşırtmaya devam ediyor.”