Bir Genç Meme Kanseri Teşhisi Yapan Sutyen Geliştirdi

0
1264
meme kanseri

Bazen çekilen acılar, büyük bir ilham kaynağı olabiliyor. Annesinin meme kanseri hastalığına neredeyse yenilip, iki göğsünü de kaybetmesinden sonra, Meksikalı çocuk tüm dünyadaki kadınlara meme kanserini erken evrelerinde tespit etmeleri için yardım etmeye karar verdi.

meme kanseri

Julia Ríos Cantú isimli genç “Ben 13 yaşındayken, anneme 2 kez meme kanseri teşhisi kondu” dedi. 18 yaşındaki CEO ve Higia Technologies’in kurucu ortağı Julián Ríos Cantú, “Tümör, altı aydan kısa sürede pirinç tanesi boyutundan bir golf topuna kadar büyüdü. Teşhisi çok geç yapıldı, annem göğüslerini ve neredeyse hayatını kaybetti.” Bu yaşananlardan sonra Julia, aynı acıları başkalarının yaşamasını engellemek istedi.

Yaşadıkları Julia Ríos Cantú’ya, kadınların meme kanserini erken teşhis etmesine yardımcı olan bir otomatik keşif sutyeni olan Eva’yı yaratmaya ilham verdi. Cihaz, 56 ülkeden 56 öğrenci girişimcisinin yarıştığı Küresel Öğrenci Girişimcileri Ödülleri final yarışmasında birincilik ödülü kazandı.

meme kanseri

Meme kanseri erken teşhis sutyeni Eva’nın temel taşı memenin yüzeyini haritalayan ve dokusunu, rengini ve sıcaklığını izleyen sensörlerdir. Kullanıcılar durumlarını bir mobil veya masaüstü uygulaması aracılığıyla görebilirler. “Bütün bu verileri alıp saklıyoruz,” diye açıklıyor Ríos Cantú. “Göğüste bir tümör olduğunda daha fazla kan, daha fazla ısı var, bu nedenle sıcaklık ve doku değişiklikleri görülür. Bu bölgede sıcaklıkta büyük değişiklikler yaşanır ve  yazılımımız o bölgeye bakmakta uzmanlaşmıştır. Sürekli bir değişim görürsek, doktora gitmenizi tavsiye ederiz.”

Julia Ríos Cantú’nun buluşu hala sadece bir proje ancak yaratıcıları, iki yıl içinde kullanım için sertifikalandırılacağını tahmin ediyor. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, bu dönemde yalnızca ABD’de yaklaşık 82.000 kadın meme kanseri nedeniyle ölecek. Bu nedenle meme kanserinin erken teşhisi kadınlar için oldukça faydalı olacak!

www.boredpanda.com