İlginç Bir Deney! Bir Hafta Boyunca Anne Sütünü İçti!

0
1064
İlginç Bir Deney! Bir Hafta Boyunca Anne Sütünü İçti!

İlginç Bir Deney! Bir Hafta Boyunca Anne Sütünü İçti! Anne sütü şüphesiz dünya üzerindeki en sağlıklı ve en doğal besinlerden biridir. Anne sütünün bebeklerimize sağladığı faydayı bilmeyen yok! Peki, bir yetişkin anne sütü içerse vücudunda neler olur? Bebeklerin gördüğü faydayı, yetişkinler de görebilir mi?

İspanya’da yaşayan bir kadın, Sabina, bir gün bir anne olan arkadaşı Marina ile buluşur ve bu buluşma esnasında Marina, artık yeterince büyüdüğü için bebeğini sütten kesme kararı aldığını söyler. Yavaş yavaş kestiğini ve göğsünde kalan sütleri boşalana kadar pompalayarak buzdolabında dondurduğunu da ekler. Bunu duyan Sabina, arkadaşı Marina’ya anne sütünü tatmak istediğini söyler ve Sabina sağılmış anne sütünün tadına bakar. İlk izlenimi sütün inek sütüne göre daha tatlı ve daha yoğun olduğudur. Bu tadımdan sonra Sabina, ilginç bir deney yapmaya karar veriyor. 1 hafta boyunca anne sütü içmeye ve vücudunda yaşanacak değişiklikleri görmeye karar veriyor.

Sabina’nın bu deneyi yapmasındaki amacı, anne sütünün bebeklerde bağışıklık sistemine, organ sağlığına ve cilt güzelliğine olan faydalarının yetişkinlerde görülüp görülmeyeceğini incelemekti. Sabina’nın fikrine göre anne sütünün bu faydalarından bir yetişkin de yararlanabilirdi.

anne sütü içen kadın

Sabina, anne sütü deneyine başladı ve daha ilk günden kendisini daha enerjik, daha sağlıklı hissetmeye başladı. Sanki anne sütünü içtiği her yudumunda, vücudunu temizlemişti. Bütün gün çok yoğun bir tempo yaşamasına rağmen, sanki hiç hareket etmemişcesine dinçti.

Bu yaşananlardan sonra Sabina, anne sütünün yetişkinler üzerinde faydalarına dair araştırmalar yapmaya başladı. Ancak araştırmalarından çıkardığı sonuç, düşündüğü fikir ile çok örtüşmüyordu. Çünkü araştırmaları ona hayvansal sütlerin, yetişkinler için anne sütünden daha faydalı olduğunu gösterdi. Yani aslında yetişkinlerin faydasını bildikleri anne sütü içip kendilerini iyi hissetmelerinin nedeni, placebo etkisiydi. ( Placebo etkisi; bir ürünün, bir gıdanın veya bir ilacın, faydası olmamasına rağmen faydalı olduğuna inanılmasıdır. Yani birine renkli bir draje şekeri “bu baş ağrını kesinlikle kesecek” diye verirseniz, o kişi psikolojik olarak drajeyi aldığında baş ağrısının kesildiğini hissedebilir) Yani buna göre Sabina’nın sütü içtiğinde kendini iyi hissetmesinin sebebi, anne sütünün faydalı olduğunu biliyor olmasıydı.

anne sütünü

Sabina, bir kaç gün sonra karşılaştığı bir kanser hastasının, bu süreçte yaşadığı mide bulantısı ve iştahsızlık gibi sorunlarının hafiflemesi için anne sütü içtiğini ve iyi geldiğini duyunca bu konu ile ilgili araştırma yapıyor. Bazı uzmanlar kanser hastalarının anne sütünün faydalarından yararlanabildiğini ön görüyor, ancak bu yine de anne sütünün yetişkinlerin tamamı için faydalı olduğu anlamına gelmiyor.

Sabina, tüm bu öğrendiklerine rağmen deneyini sürdürüyor ve 1 haftanın sonuna gelip son sütünü içtiğinde herhangi bir fayda elde edemiyor ve şunu söylüyor; ” bir yetişkinin anne sütünü içmesi, bebeğin yemeğini çalmaktan başka bir şey değil!”