Sağlıklı mı Sağlıklı! Birbirinden Farklı Sebze Cipsi Tarifleri

0
1597
sebze cipsi

Cipslere hepimiz bayılıyoruz ama içerikleri, sağlıksız ve kilo aldırmak için hazırda bekleyen yapıları nedeniyle uzak durmaya çalışıyoruz. Ama aslında hazır cipslere mahkum olmadığımızı ve de birçok sebze ile cipsler yapabileceğimizi biliyor muydunuz? “Sebzeden cips olur mu” demeyin! Bu birbirinden lezzetli sebze cipsi tariflerini denediğinizde, “neden daha önce bu tariflerle karşılaşmadım” diye üzüleceksiniz:) Üstelik hepsi fırında pişiyor!

 

Sebze cipsi tariflerimize önce gönüllerimizin baş tacı patates ile başlayalım. Patates cipsi tarifi

sebze cipsi

Malzemeler:

2 adet patates

2 yemek kaşığı sıvı yağ

1 çay kaşığı tuz

İsteğe göre biraz toz kırmızı biber

Hazırlanışı:

Patatesleri soyun. Bir sebze soyucu ile patateslerden dikey bir şekilde tutarak, sebze soyucu ile ince, cips şeklinde parçalar çıkarın. Bu parçaları, bir kase içine alın ve üzerine yağ, sıvı yağ, tuz ve isterseniz toz biberi ekleyin. İyice karıştırarak harmanlayın. Bir tepsiye yağlı kağıdı serin ve patatesleri birbirine değmeyecek şekilde dizin. Patatesler ince olduğu için çabuk pişecektir. Gözünüz fırında olsun, yaklaşık 15 dakika içinde patatesleriniz kızarmaya başlayacak. Kenarlarının rengi dönmeye başlayınca, fırından çıkarıp servis edebilirsiniz.

sebze cipsi

Yeşil bir lezzet: Kabak

Malzemeler:

2 kabak

3 yemek kaşığı zeytin yağı

Tuz

Karabiber, kırmızı toz biber

Hazırlanışı:

Kabakları çok iyi şekilde yıkayın ve başını kesin. Bir sebze soyucu veya bıçak yardımıyla, kabaktan ince ve yuvarlak dilimler çıkarın. Bu dilimleri bir kağıt havlu üzerine yerleştirin ve üzerine biraz daha kağıt havlu sererek nemini alın. Bir fırın tepsisi üzerine yağlı kağıt yerin ve bu kağıdın üzerine bir fırça yardımı ile zeytin yağı sürün. Kağıdın üzerine kabak dilimlerini dizin. Yine fırça yardımıyla dilimlerin üzerine yağ sürün ve tuz ile diğer baharatları serpin. Fırında 15 dakika pişirip çıkarın.

 

sebze cipsi

Rengine Bayılacaksınız! Pancar Cipsi

Malzemeler:

3 adet pancar

3 yemek kaşığı zeytin yağı

Tuz, kırmızı biber, nane ve istediğiniz baharatlar

Hazırlanışı:

Pancarları yıkayıp, soyun. İster bıçakla, ister rendenizin kesme bölümü ile ince ve yuvarlak dilimler çıkarın. Bu dilimleri bir kap içerisinde yağ, tuz ve dilediğiniz baharat ile karıştırın. Ardından bir tepsi üzerine serdiğiniz yağlı kağıt üzerine, pancar dilimlerini dizin. 140 – 150 derecelik fırında 15 dakika pişirin. Fırından ilk çıkardığınızda pancarların içi sulu olabilir ama beklettikçe kuruyacaktır.

 

sebze cipsi

Patlıcan Cipsi

Malzemeler:

2 patlıcan

2 yemek kaşığı zeytin yağı

Tuz, baharat

Hazırlanışı:

patlıcanları güzelce yıkayın ve sap kısmını kesin. Bir bıçak yardımıyla ince ince, yuvarlak dilimler alın. Eğer varsa nemini bir kağıt havlu ile alın. Bir kap içinde zeytin yağı, tuz ve baharatlarla bir araya getirin. Tepsi üzerine serdiğiniz yağlı kağıdın üzerine patlıcanları dizin. Orta sıcaklıkta 10 dakika pişirin.