BLW (Bebek Liderliğinde Beslenme) Nedir?

0
613
blw

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz BLW, annelerin merak ettiği bir konuya dönüştü. Gitgide popüler olmaya başlayan bu konu internette fenomen haline dönüştü ve hakkında bir çok kitap yazıldı, birçok söyleşi yapıldı. Peki annelerin ve uzmanların ilgi gösterdiği BLW nedir, nasıl uygulanır?

BLW yani açılımı Baby Led Weaning, Türkçe’ye “bebek liderliğinde beslenme” olarak çevirilebilir. Bebek liderliğinde beslenme anlayışının temelinde bebeğin ek gıdaya geçiş süresi olan 6. aydan sonra, yiyecekleri kendi eli ile, keşfederek yemesi ve ihtiyacı kadar olanını tüketmesi anlayışı bulunuyor. Bu anlayışın bebeğe bir çok faydası var.

blw

Bebek liderliğinde beslenme, bebeğin besinleri eli ile keşfederek, gerçek yapısını görerek beslenmesini sağlıyor. Ayrıca bebeğin el – göz koordinasyonunu güçlendiriyor ve çiğneme kabiliyetinin gelişmesine de katkı da bulunuyor. Anneler genelde ek gıdaya geçen bebeklere besinleri püre yaparak veya çorba haline getirerek verir. Bu alışkanlık bebeğin sıvı hale gelmiş besini çiğneme faaliyeti göstermeden kolayca yutmasına neden olur. Ayrıca püre halinde, kendi yapısından çıkmış besinler, bebeğin hangi gıdayı tükettiğini anlayamamasına neden olur. Ancak BLW ile bebek besinin yapısını hisseder, gözleri ile görerek besinleri tanımaya başlar. BLW’de kaşık çatal kullanımı çok azdır, bebek kendi elleri ile, gerekirse üzerini ve etrafı kirleterek yemek yer.

Bebeğe bu anlayışı adapte ederek, bebeğin besinleri tanımasını, yemek yemeyi sevmesini, yeme faaliyetinin bir inada dönüşmemesini sağlar. Bebeğin gelişimine katkıda bulunur. Bebeklerin yiyecekleri tanımasına yardımcı olur.

Ancak bu demek değildir ki, bebek liderliğinde beslenme, bebeğin önüne her bulduğunuzu koyun ve hepsini yesin! Bebek liderliğinde beslenme anlayışında önemli olan şey, bebeklerin yaşına uygun gıdaların püre haline getirilmeden, daha katı şekilde, bebeğin parmakları ile parçalayarak, ezerek, keşfederek yemesidir.

BLW Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

 • BLW, bebeğin iştahını açmaz ancak daha az yemek seçmesine yardımcı olur.
 • Bebeğin kilo almasına yardımcı olmaz.
 • Bebeğe her türlü gıdayı verebileceğiniz anlamına gelmez.
 • Bebek liderliğinde beslenme, kaşık ile beslemenin yanlış olduğu anlamına gelmez.

BLW Nasıl Uygulanır?

 • Bebek dik oturabilmelidir.
 • Bebeğin yaşına göre sebze, meyve ve gıdalar seçilmelidir.
 • Sebzeler ve sert meyveler parmak şeklinde kesilerek, suda veya buharda haşlanarak (veya fırında pişirilerek) çocuğun önüne koyulmalıdır. (havuç, patates, avokado, elma gibi meyve sebzeler uygundur)
 • Bebeğin yeme tarzına müdahale edilmemelidir. Bebeğin elindeki besini tanımasına, parçalamasına veya ezmesine izin verilmelidir.
 • Bebek daha çok yemesi için zorlanmamalıdır.
 • Taneli ve küçük parçalar verilmemelidir.
 • İlerleyen dönemlerde yine çok taneli olmamak kaydıyla et, köfte, makarna gibi besinler verilebilir.

Bebek liderliğinde beslenme yöntemi ile yemek yeme faaliyeti bebeğiniz ve sizin aranızda bir inat durumu olmayacak, bebeğiniz dilediği gibi yemek yiyebildiği için yemek yemeyi sevecek ve keşfederek öğrenecektir. Bırakın keşfetsin, sevsin ve istediği gibi, istediği kadar beslensin!