Çalışan Annelerin Yaşadığı 8 Durum

0
387

Anneliğe bir meslek gözüyle bakmak ne kadar doğru bilemiyoruz ama tanımlamak için uygun bir tabir. Çocuğunuz için ayırmanız gereken ayrı bir mesai, zorlu çalışma ortamı ve koşullar ancak tüm bunların ardından çocukların yüzündeki ufacık bir gülümseme göz önüne alındığında, dünyanın en zor ama en sevilen mesleği olduğunu söyleyebiliriz.

Annelik özveri isteyen, feda isteyen bir meslek. Hele ki annenin bunun haricinde bir mesleği daha varsa, iş gittikçe zorlaşmaya başlıyor. Çalışan anneleri, doğumdan sonra izinlerinin bitimine yakın bir telaş sarıyor ve bu telaş çocukları okula başlayana kadar devam ediyor. “Çocuğumu kime emanet edeceğim?”, “ya beni özlerse?” ,”ya bana ihtiyacı olursa?” fikirleriyle donanan çalışan annelerimizin stresi hiç bitmiyor. İşte sadece çalışan annelerin yaşadığı 8 durum.

1. Güne Gerekenden Çok Daha Erken Başlamak

Çünkü yapılacak bir ton iş vardır; kahvaltı hazırlamak, çocuklar okul çağındaysa okula hazırlamak, işe gidecek diğer meslek erbabı babaya yardım etmek, akşam yemeğini hazırlamak, ortalığı toplamak ve daha birçok şey… Anlaşılan çalışan annelerin erken kalkma sebebi, kendileri için hazırlık yapma değil!

11063587_726971697425484_370780732630943912_n1

2. Pişmanlık Duygusu Yaşamak

Sabahları işe gidilirken çocuğunun, “işe gitmesen olmaz mı?”, “neden beni bırakıyorsun?” gibi soruları ya da herhangi bir şey söyleyemese de annesinden ayrılacağını hissederek ağlamaya başlaması, çalışan annelerin yaşadığı en zor durumlardan. Annelerin bu gibi anlarda kafalarından “çocuğumu bırakarak hata mı ediyorum?” ya da “bana ihtiyacı var ve ben bunu yapamıyorum!” gibi düşünceler geçebiliyor. Fakat çoğu zaman çocuğa durumu uygun bir şekilde anlatmaktan başka çare yok, bu çark dönmek zorunda!

f2bc6b23f2ef07706a217cc4666b6d02_detskaya_zastenchivost_1_600x3961

3. Gün Boyu Telefona Bağlı Kalmak

Bu durumu özellikle bebekleri olan ve bebekleriyle bir bakıcı veya akrabaları ilgilenen anneler yaşıyor. İşte geçirdikleri süre boyunca defalarca kez bebekleri ile ilgilenen kişiyi arayıp durumu hakkında bilgi alma istekleri, çalışan anneleri telefona bağımlı ediyor. “Sağlığı nasıl?”, “Yemeğini yedi mi?”, “Uyudu mu?”, “Ağladı mı?”, “Beni sordu mu?” ve daha birçok soru annelerin günlük telefon konuşması konularından.

 

4. Birden Fazla İşi Bir Arada Yapmaya Çalışmak

Günlük, kişisel ya da ev işleri her daim çalışan annelerin kafasını kurcalar ve bu işleri bir düzene oturtmaya çalışırlar. Çocuğun okuldan alınması, yemek yedirmek, temizlik, ödevlerine yardımcı olmak, işi ile ilgili hazırlıklar yapmak ve daha niceleri… Bir çalışan anneyi hem çocuğuna yemek yedirip hem ödevine yardımcı olup hem de işi ile ilgili telefon görüşmeleri yaparken görebilirsiniz. Böyle annelerin çay, kahve veya yemeği sıcak yedikleri nadir görülür:)

giphy-4

5. Uykusuzluğa Alışmaya Çalışmak

Bunca işin ve yoğunluğun arasında uykuya pek vakit kalmıyor tabi ki. Bebeği olan anneler, geceleri onların uyku problemleri ile ilgilenirken uykusuz kalıyor, diğerleri ise yapılması gereken her şeyi yapmaya çalışırken saatin nasıl geçtiğini fark edemeyerek, yataklarına geç girmeleri sebebiyle uykusuz kalıyor. Tabi sabah tekrar erken kalkılması şart! Bu şekilde bir kısır döngü içerisine giriyorlar!

Mother with daughter (6-11 months) sitting in living room

 

6. Haftasonu Programlarının Tamamen Çocuk İle Vakit Geçirmek Üzerine Yapılması

Anneler ve babalar ne kadar çok isteseler de, haftasonları kendileri için özel programlar yapmakta zorluk çekiyorlar. Çünkü evde kendileri için daha önemli olan ve onları görmek, onlarla vakit geçirmek isteyen küçük insanlar var! Bu nedenle, çalışan annelerin ve babaların haftasonu programları genelde çocukları ile eğlenmek, vakit geçirmek veya onlar için gerekli şeyleri yapmakla geçiyor. Yine de, her şeyin başında onlar geliyor!

57280961

7. Pazar Gününü Haftanın İlk Günü Olarak Kabul Etmek

Pazar günü elbette izin günüdür ama anneler için haftanın ilk günü kabul edilebilir. Çünkü ertesi gün iş vardır ve çocuk okula gidiyorsa onun hazırlıkları söz konusudur. Anneler, çocuğun banyosu, eşyalarının hazırlanması, çamaşır, ütü, ödevlere yardım, kendi işi için hazırlık, alışveriş, yemek, bulaşık, bebekleri ile ilgilenme derken izin günlerinde çok daha yoğun bir tempoya girebiliyor. Ne kadar eş desteği de olsa, annenin bu karmaşada ki yeri çok daha büyük!

ev_isleri-kolaylastiran-ipuclari

8. Büyük Bir Kaos İçerisinde Olsalar da Çocukların Varlığı İçin Mutlu Olmak

Her ne yaşanırsa yaşansın, çalışsın ya da çalışmasın tüm annelerin çocukları için en iyisini istediğini ve onların varlığı için çok mutlu olduklarını biliyoruz. Ve her ne olursa olsun, sizi gördüklerinde yüzlerine yerleşen gülümseme ve kocaman bir sarılış tüm yorgunluğunuzu alıp götürmeye yetiyor. Dünya üzerindeki tüm annelere, emekleri için teşekkür ederiz!

9-1200x1200