Cildinize Güzellik Katacak 10 Besin

0
482

Sağlıklı, doğal bir ışıltı ile parlayan bir cilde kavuşmak için piyasada bolca bulunan, ilgi çekici reklamları ile kendilerine çeken, pahalı kozmetik ürünlerini kullanmanıza gerek yok! Vücudumuz için birçok faydası bulunan doğanın mucizevi ürünleri cildinize de güzellik katmak için hazır bekliyor!

Avokado: İçeriğinde bulunan potasyum ve oldukça faydalı yağlar ile cildinize elastikiyet kazandırır ve kırışıklara karşı cildinizin daha dayanıklı olmasını sağlar. Antioksidan özelliği gösterir.

Havuç: İçeriğinde bulunan karoten sayesinde, cildinizde kırışık oluşumunun önlenmesine yardımcı olur, cilt lekelerinin giderilmesine etki eder.Cilt gözeneklerini sıkılaştırır. Ancak fazla tüketilmesi durumdan ciltte renk bozuklukları meydana gelebilir.

Ceviz: İçeriğindeki E vitamini ve omega 3 yağları sayesinde cilde elastikiyet sağlar ve cilt hastalıklarının engellenmesine yardımcı olur, oluşan cilt hastalıklarının ise etkilerini hafifletir.

Yaban Mersini: Güçlü bir antioksidan olması sebebiyle, cilt hücrelerinde oluşan yoğun tahribatı ortadan kaldırır.

Tere: Yoğun aromalı bir bitki olan tere, içeriğindeki A ve C vitaminleri ile doğal antibiyotik görevi üstlenir ve cildinizde oluşan lekelerin tedavisi için iyi bir alternatiftir.

Soya Fasulyesi: Soyanın içeriğinde bulunan genistein maddesi ciltte kolajen üretiminin artmasını sağlar ve zarar görmüş hücrelerin atılarak yerine sağlıklı hücrelerin getirilmesini sağlar. Ayrıca su tutma özelliği ile cildin elastikiyetini arttırır.

Ananas: Tropikal bir meyve olan ananas, içeriğindeki B ve C vitaminleri sayesinde yeni hücre oluşumuna destek olur ve cildin sağlıkla parlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda tırnak ve saçları da güçlendirir.

Elma: Elmanın içeriğinde cilt için çok faydalı olan E, A, B1, B2 ve C vitaminleri bulunur. Bu vitaminler sayesinde elma ciltteki pürüzleri yok eder, cildi sıkılaştırır ve elastikiyet sağlar. Ayrıca içeriğindeki pektin maddesi sayesinde cilde sağlıklı bir kırmızılık sağlar.

Greyfurt: C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olan greyfurt, ciltte antioksidan görevi yaparak serbest radikallerle savaşır ve cildin yaşlanmasını geciktirir. Ciltte bulunan lekelerin renginin açılmasında da etkilidir.

Muz: İçeriğinde bulunan potasyum sayesinde kuru ciltler için iyi bir alternatiftir. E vitamini ile cildin erken yaşlanmasını önler ve cildi besler.