Çocuğum Ne Kadar Yemek Yemek İstiyor?

0
332
yemek yemek

İlk günden itibaren, çocuklarımızın yemek yeme düzeni konusunda endişeleniyoruz, çünkü çoğunlukla çocuklarımız bizim hayal ettiğimizden daha az miktarda besleniyor. Ancak bunun yanında onu çok beslersek çocukluk çağı obezitesine yakalanmasından korku duyuyoruz. Peki çocuğumuzun beslenmesinde doğru miktar nedir? Çocuğa zorla yemek yedirmek doğru mudur? Yaşlara göre çocuklar aslında ne kadar yemek yemek ister?

 

yemek yemek

1 – 3 Yaş (Günlük Kalori İhtiyacı 1.200 – 1.400)

Çocuğunuzun önüne bıraktığınız her şeyi yediği zamanları hatırlıyor musunuz? Ancak bir yaşından sonra bu durum değişmeye başlar. Bebeğinizin ilk yılından sonra, büyüme yüzde 30 oranında yavaşlar ve bu nedenle iştah kaybedebilir. İlaç Enstitüsü’nden gelen talimatlara göre, bebekler bu yaş aralığında yaklaşık 1300 kaloriye ihtiyaç duyuyorlar.

  • Çocukların içgüdülerine güvenin. 2 yaşındaki birinin iştahının her geçen gün düzensiz olması doğaldır. Yapılan bir araştırmaya göre, ebeveynlerin yüzde 85’i çocuklarını daha fazla yemek yemeye zorladıklarını söylüyor; onlara ödül veriyor ve birkaç ısırık alması için övgüde bulunuyor. Çocuğunuz doyduğunu söylediğinde, ona inanın. Aksi halde aç olmadığı zamanlarda da yemek yemeye başlar ve bu obeziteye kadar giden olumsuz durumlara yol açar. Pennsylvania Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, fazla kilolu ve obez olan 5-12 yaş grubundaki çocukların aç olmadıkları halde yemeye zorlanarak bunu alışkanlık haline getirdiklerini ortaya koydu. Yani bir çocuğun doyduğunu fark ederek onu zorlamamak, obeziteyi önlemeye yardımcı bir yoldur.
  • Bir programa bağlı kalın. Üç saat arayla yemek ve atıştırmalık servis edin. Bu açlığı normalleştirir.

 

4- 6 Yaş ( Günlük Kalori İhtiyacı 1,500-1,750)

Bu yaştaki çocuklar artık okul çağına geldikleri için enerjilerini tüketecekleri başka alanlar vardır ve bu nedenle kalori ihtiyaçları biraz daha fazladır. Bu nedenle bu yaş aralığındaki çocuklar için öğle yemeği ve atıştırmalar çok önemlidir.

  • Okul ortamında enerjilerini oyun ve faaliyetlerle attıkları için muhakkak öğle yemeği hazırlayın. Ancak ihtiyaç duyduğu tüm besinleri öğle yemeğine doldurmayın. Öğle yemeği daha hafif bir düzeyde geçmelidir. Ağır bir öğle yemeği yerine dolu dolu bir kahvaltı ya da akşam yemeği verin.
  • Duygusal yeme eğilimine dikkat edin. Çocuğunuz sürekli çerez istiyor ise, sıkıntıdan veya endişeden yemek yemek istiyor olabilir. Bu nedenle abur cubur istekleri olduğunda ona “canın mı sıkılıyor?” “endişeli misin?” gibi sorular sorarak hisleri hakkında bilgi almaya çalışın ve bunları yemek yerine farklı yollarla çözmeye çalışın.
  • Bir yetişkin porsiyonunda yemek vermeyin. Sizin gibi her şeyi yiyebiliyor olsa bile, porsiyonlarını daha ufak tutun.

7 – 9 Yaş ( Günlük Kalori İhtiyacı 1,700-1,950)

Çocuğunuzun büyümesi bu süre zarfında yavaşlar, ancak fiziksel faaliyetleri artar. Okul sonrası aktiviteler, spor etkinlikleri gibi faaliyetlerle çocuklar çok daha fazla kalori yakar ve bu durumda kaybettikleri kaloriyi karşılamaları gerekmektedir. Bu yaş aralığındaki çocuklar artık yemek yemek konusunda kendi tercihlerini yapabildikleri için, kalori ihtiyacını karşıladıklarından emin olun.

  • Ağırlığına dikkat edin. Ergenliğe kadar geçen yıllarda aşırı kilolu ve obez çocukların yüzdesinde bir artış görülmektedir. Bu yaştaki çocukların beslenmesine müdahale etmek zordur, ancak yeme kontrolü ele geçirilmezse çocuğunuz çok fazla kilo alabilir. Çocuğunuzun yeterli su aldığına ve çok şekerli gıdalar tüketmediğine emin olmalısınız.
  • Spor aktiviteleri planlayın. Çocuğunuza oyun öncesinde karbonhidratlar (tahıl tahıl veya ekmek gibi) ve protein (yağsız et, yoğurt veya süt gibi) içeren atıştırmalıklar veya sağlıklı bir yemek verin. Egzersiz sırasında ve sonrasında içmek için su dışında hiçbir şeye ihtiyacı yoktur.
  • Yemeyi sevmediği yemekler piştiğinde ona ayrı yemek hazırlamayın. Çocuğunuz gerçekten açsa bu yemekleri nasılsa yiyecektir.