Çocuğunuz Yalnız Uyumak İstemiyor Mu?

0
1729

Çocukla birlikte uyumak, çoğu anne babanın yaşadığı bir durum. Birçok anne/baba doğum sonrası bebekleriyle aynı odada uyumayı tercih ediyor. Bazıları da bebeğin doğumdan itibaren ayrı odada kalması gerektiğini düşünüyor. Çocukla birlikte uyumak doğru mu? Çocuk, kaç yaşından sonra ayrı odada kalmalı?

Bebeğin ihtiyaçlarının daha kolay şekilde sağlayabilmeniz için bebeğinizle aynı odada kalmayı tercih ediyorsanız, uzmanlar uyarıyor. “Yalnız uyumayı sevmeyen çocuklar bağımsız bir birey olamıyorlar.”
Bağımsız, öz güvenli ve başarılı bir birey olabilmenin temelinde iyi bir aile eğitimi yatar. Bu eğitimin içinde uyku alışkanlıları da bulunur. Çocuğa, doğru uyku eğitimi vermek daha sağlıklı ve öz güvenli bir birey olmasını büyük oranda etkiliyor.

Birlikte Uyumak Geçici Bir Durumdur

Çocuğunuz henüz ufaksa, gereksinimlerini daha kolay karşılayabilmek adına onunla aynı odada kalmayı tercih edebilirsiniz. Bebeğinizin uyurken size daha yakın olması; kendinizi ve bebeğinizi daha güvenli hissetmenizi konusunda yardımcı olabilir. Fakat bu durumun geçici olduğunu bilmelisiniz ve bebeğinize de bunu en yakın zamanda öğretmelisiniz.

Birlikte Uyumak Büyük Sorunlar Doğuruyor

Çocuğunun birlikte uyuma isteğini reddetmeyen anne/babaları büyük problemler bekliyor. Kendi odasında yatmaktan korktuğunu söyleyen, birlikte uyumayı isteyen çocuklar, hem ilişkiniz adına hem de kendi geleceği için ciddi sorunlar doğuruyor. Çocuğun, ilerleyen yaşlara rağmen sizinle kalmaya devam etmesi cinsel hayatınızı olumsuz etkileyecektir. Bu da zamanla evlilik yaşantınızda ve eşinizle olan ilişkinizde sorunlara yol açacaktır.

Çocuğun, ilerleyen yaşlarına rağmen annesiyle birlikte yatıyor olması, kendi hayatında da bazı sorunlara yol açacaktır. Bu sorunların en başında “bağımsız birey olamama” gelir. Ebeveynleriyle uyumayı alışkanlık haline getiren çocuklar öncelikle okul hayatı olmak üzere, birçok durumda problemlerle karşılaşacaktır. Kendine güveni olmayan, aileden bağımsız hareket edemeyen ve korkularını yenme konusunda başarısız çocuklar; genellikle uzun yıllar anne ve babasıyla uyuyan, kendine ait bir yatağı ve odası olmayan çocuklardır.

Çocuğumu Yalnız Uyumaya Alıştırmak İçin Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuzun ilk bebeklik dönemlerinde sizinle birlikte uyuması çok normal bir durumdur. İlk bebekliğin sona ermesinin ardından, çocuğun kendi yatağında mümkünse kendi odasında kalmaya alıştırılması gerekir. Bu alışkanlığı kazandırmak için bazı yöntemleri uygulayabilirsiniz.
Öncelikle, çocuğunuza onun bir birey olduğunu anlatın. Kendi başına uyuyabilecek kadar büyüdüğünü fark ettirin.
Çocuğunuz eğer hala sizinle uyuma konusunda ısrarcıysa; ona uykuya dalana kadar eşlik edebileceğinizi söyleyin. Yine, çocuğun kendi odasında olmak şartıyla; o uyuyana dek yanında durabilir, masal okuyabilir, başını okşayabilirsiniz. Yalnız, bu sırada asla çocuğun yanına yatmamak gerekiyor. O uyuduğunda, kendi odanıza döneceğinin bilincine varması için, yanında oturmayı tercih etmelisiniz.