Çocuğunuzla Evde Yapabileceğiniz 5 Etkinlik

0
1097

Çocuklar gelişim çağlarında oldukça hareketli ve enerjiktir. Okul öncesi çocukların genelde ev içerisinde vakit geçirmesi nedeniyle evde yapabilecek aktiviteler bir süre sonra kısıtlı hale gelir. Çalışan ebeveynlerin de hafta sonu hariç etkinlik yapacak zamanları bulunmadığından çocukları eğlendirmek biraz zor hale gelebilir. Ancak çocuklarla evde yapılabilecek çeşitli etkinlikler de mevcuttur. İşte bu etkinliklerden bazıları;

1.Renkli Bantlarla Evde Bir Otoban Oluşturun: Piyasada kolayca bulabileceğiniz renkli bantlarla evinizde bir otoban oluşturun ve çocuğunuzun oyuncak arabalarını burada gönlünce kullanmasına izin verin. Bantları istediğiniz zaman eşyalarınıza zarar vermeden kaldırabilirsiniz.

2.Oyun Hamurunu Kendiniz Yapın: Piyasada farklı isimlerle bulunan oyun hamurlarının güvenli olup olmadığı ebeveynleri her zaman meşgul eden bir sorudur. Madem öyle, kafanızda soru işaretleri kalmasın ve oyun hamurunu kendiniz yapın. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler her evde bulunan su, un, sirke ve gıda boyası! Gıda boyasını artık aktarlardan rahatlıkla temin edebilirsiniz. Tüm malzemeleri ve istediğiniz renkte gıda boyasını bir araya getirerek yoğurun ve hamur halini almasının ardından çocuğunuzu bırakın, hamurlara dilediği gibi şekil versin.

3.Birlikte Kurabiye Yapın: Gayet basit malzemelerle ortaya çıkacak kurabiyelerin yapımında size yardım etmesine izin verin. Bu hem sizlerle vakit geçirmesine yardımcı olacak hem de yeni bilgiler edinecek. Hamurun yapılmasının ardından birlikte kurabiyeleri şekil verin.

4.Tahmin Oyunları Oynayın: Çocuğunuzun önüne 5 farklı materyal koyun ve bunlara dikkatli bakmasını, ardından arkasını dönmesini söyleyin. Arkasını döndüğünde materyallerden birini alın ve ona hangisinin eksik olduğunu sorun. Bu faaliyet çocuğunuzun hem konsantrasyonun ve dikkat kabiliyetini arttıracak hem de eğlenceli vakit geçirmesini sağlayacak.

5.Kağıt Katlamayı Öğretin: Çocukluğumuzda hepimizin yaptığı tuzluk, gemi, kağıttan şapka gibi kağıt katlama yöntemlerini ona öğretin. Bu sayede yeni bir şeyler öğrenirken bir yandan da beyinsel faaliyetlerinin artması sağlanacak.