Çocuk Beslenmesi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

0
1508
yemek yiyen çocuk

Sağlıklı gıda seçenekleri ile ilgili insanların kafası oldukça karışık. Ülkedeki hemen hemen her süpermarket koridorlarında yürüdüğünüzde aslında çocuklarda kilo alımına neden olabilecek ama üreticisi tarafından sağlıklı olduğu söylenen ürünlerle karşılaşabilirsiniz. En sağlıklı yemek seçeneklerinin gerçekten ne olduğunu çözmek, doğru olan ürünlerin hangisi olduğuna karar vermek kafa karıştırıcı olabilir. Bu içerikle çocuk beslenmesi hakkında doğru bilinen yanlış bilgileri görebileceksiniz.

Doğru Bilinen Yanlış 1 : “Diyet”, “Glütensiz” ve “Organik” olarak etiketlenen gıdalar sağlıklı seçeneklerdir.

Yiyecek eğilimleri ve ürün etiketleri, sizi sağlıklı bir yiyecek yediğinize inandırabilir ancak gıdalara bir bütün olarak bakmak önemlidir. Bir yiyecek alırken sodyum miktarı, yapay tatlandırıcıların olup olmadığı, besin değeri ve kalorileri gibi değerlere bakın. Bunların hepsi, bir yiyecek maddesinin sağlıklı olup olmadığını belirlemede rol oynar.

Sodyum, çocuklarda bile yüksek tansiyona neden olur. Sodyum açısından düşük oranlı yiyecek tüketilmesi çocuklar açısından önemlidir. Gelecekte kalp hastalığı riskini düşürmek ve obezite riskini azaltır. Ayrıca, yapay tatlandırıcılara dikkat etmeniz gerekir. Yapay tatlandırıcılar çocukların daha fazla yemesine yol açar, dolayısıyla daha fazla kalori yüklemesi ve obeziteye yol açabilir. Ayrıca, büyümekte olan çocukların yiyeceklerinde belirli besinlere ihtiyaçları vardır. A vitamini, B vitamini, C vitamini, D vitamini, demir ve kalsiyum önemli miktarda sağlıyorsa biraz daha yüksek kalorili bir yemek daha sağlıklı bir seçenek olabilir.

Doğru Bilinen Yanlış 2: Meyve Suyu, Çocuklar İçin Sağlıklı Bir İçecektir

Çoğu ebeveyn, meyveler sağlıklı olduğu için, meyve suyunun da çocukları için harika bir seçenek olduğuna inanıyor. Ancak, bu yüksek kalorili şekerli içecekler, çocuğunuzun kilo alımına etki eder. Bazıları içeceklerin besleyici değeri olduğunu, çünkü vitamin açısından zengin olabileceğini savunuyor ancak  bu hazır meyve suları içinde taze meyvelerde bulunan hiçbir vitamin ve lif yoktur. Meyve suyundaki aşırı kaloriler de çocuklarda tokluk hissine neden olur. Böylece lif, protein ve sağlıklı yağ içeren katı gıdaları yemek istemezler.

Doğru Bilinen Yanlış 3: Çocuklara kahvaltıda verilecek en iyi gıdalar mısır gevrekleridir

Mısır gevrekleri, okula yetişmek için acele eden çocuklara uygun kolay ve lezzetli bir kahvaltı seçeneğidir. Ancak, çocukların pazarlamış mısır gevreği seçeneklerinin çoğunun standart tatlılardan daha fazla şeker içermediğine karşı dikkatli olun. Mısır gevreklerinin pratik ve sağlıklı bir alternatif olduğu düşünülür. Ancak gevreklerdeki şeker miktarı, övülen faydalardan daha fazla olabilir. Aşırı glikoz, kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesine ve kalori tüketiminin artmasına neden olabilir. Şekerli gevrekleri daha sağlıklı seçeneklerle değiştirmek için gıda etiketlerini dikkatle okumanızı öneririz. Organik pekmez, arı balı ve ebeveynleri sağlıklı tahıl olduğuna inandırmak için kandıran organik şeker kamışı gibi kutular üzerinde görünebilecek sinsi şeker terimleri için keskin bir göz tutmanız gerekiyor. Meyve, az yağlı yoğurt, yumurta ve yulaf ezmesi gibi daha iyi kahvaltı seçenekleri, çocuklara kilo aldırmadan ihtiyaç duyduğu enerjiyi kazandırır.

Doğru Bilinen Yanlış 3: Dondurulmuş Yoğurt Sağlıklı Bir Tatlı Seçeneğidir

Dondurulmuş yoğurt, çoğu dondurmadan daha sağlıklı bir alternatif olabilir, ancak bu en iyi seçenek olduğu anlamına gelmez. Çoğu dondurulmuş yoğurt düşük yağlı olmasına rağmen, çoğu insanın hayal ettiğinden daha fazla kalori içeriyor. Standart dondurulmuş yoğurttan oluşan büyük bir fincan, 76 gram şekerle yaklaşık 380 kaloridir. Çoğu çocuk aromalı dondurulmuş yoğurt ile şekerli sosları tercih eder ve bu da dondurma kadar kalori sağlar. Soslar, şekerleme ve yapay şuruplar eklenmesi zararlı potansiyel seviyelere yol açar. Bunun yerine, çocuklar düz düşük yağlı dondurulmuş yoğurt ile meyve verin. Meyve, gereksiz, zararlı şekerler eklemeden yoğurdu tatlandırır. Ayrıca, kalorilerin birikmesini azaltmak için porsiyon boyutlarını küçük tutmaya dikkat edin.

Doğru Bilinen Yanlış 4: Kepekli Ekmek Sağlıklı Ekmektir

Beyaz ekmek ile kepekli ekmek arasında çoğu insanın inandığından daha az fark vardır. İkisinin de içeriğinde aynı şekilde kan dolaşımına ayrılmış yüksek seviyede glikoz vardır. Bu sadece kilo aldırmakla kalmaz, aynı zamanda diyabet gibi daha ciddi bir sağlık sorununa da neden olabilir.

Bir paket tam buğday olarak etiketlenmişse, bunun çocukların ihtiyacı olan sağlıklı tahılları içerdiği anlamına gelmez. İşlenmiş kepekli ekmek neredeyse tamamen liften arındırılmıştır. Ekmek etiketlerini okurken dikkatli olun ve yüzde yüz kepekli tahıl olduğu belirtilen ürünleri tercih edin. Bunlar çocuk beslenmesi açısından glikoz dengesini belirlemek için daha uygun alternatiflerdir.