Çocuk Fotoğrafları Sosyal Medyada Paylaşılmalı mı?

0
426
çocuk fotoğrafları

Çocuk Fotoğrafları Sosyal Medyada Paylaşılmalı mı? Sosyal medyada yediğimizi içtiğimizi paylaşmamız, günlük hayatımız hakkında bilgi veren bilgileri herkese açık hale getirmemiz, çocuklarımızın da yaşantısı hakkında bilgiler paylaşmamız artık çok doğal. Sosyal medya kullanımı gün geçtikçe daha çok bilgi ve fotoğraf paylaşma üzerine kurulu bir işlev haline geliyor. Ancak çocuklarınızın fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmak, sizin sandığınız kadar masumane olmayabilir. Çocukların herkes tarafından görülmemesi gereken çocuk fotoğrafları veya bilgilerini sosyal medyaya yaymak, onları hedef haline getirebilir veya kendileri için bir utanç kaynağı olabilir. Özellikle son günlerde sıkça duyduğumuz çocuk istismarı haberlerinin ardından onları sosyal medya da dahil, her alanda bu kötü niyetli kişilere karşı korumak gereklilik oldu. Onların yeni keşfettiği bazı şeylerle, eğlenirken veya ağlarken fotoğraflarını paylaşmak sevimli olabilir ancak unutulmamalıdır ki bazı anlar özel kalmalıdır. Bu nedenle çocukların internet ortamında bulunmaması gereken 5 fotoğraf içeriğini sizler için derledik!

 

çocuk fotoğrafları

1. Banyo zamanı

Çocuğunuzun, banyo yaparken olduğu gibi, kısmen veya tamamen çıplak olduğu herhangi bir fotoğrafı, kamuya açık paylaşılmamalıdır. Her ne kadar, tüm sosyal medya hesaplarınızı tanımadığınız kişilere gizleseniz bile, sosyal medyadaki her bilgiye bir şekilde ulaşılabilir. Pedofili, çocuk istismarcısı kişiler gibi yanlış ellere düştüğünde, sizin için çok sevimli olan bu an, can sıkıcı bir hal alabilir.

2. Çocuğunuzun utanabileceği anlar

Her ne kadar sizin için sevimli ve keyifli olsa da, bazı fotoğraflar çocuklar için utanç verici olabilir. Bu fotoğrafların bir çok kişi tarafından görülüyor olması, çeşitli yorumlar ve beğeniler geliyor olması çocuk için kısa veya uzun vadede yıkıcı etkilere sebep olabilir. Bu durum yalnızca utança, ebeveynler ve çocuklar arasındaki güveni ihlal etmeye değil, aynı zamanda travma sonrası stres bozukluğu, depresyon ve anksiyete gibi yaşamını etkileyecek sonuçlara neden olabilir.

3. Hastalandıklarında veya yaralandığında

Ebeveyn olarak, çocuklarımızı korumak bizim işimizdir. Kendinize şu soruyu sorun: Kötü hissettiğiniz sırada birinin sizin acı çektiğiniz veya yaralı olduğunuz bir fotoğrafınızı paylaşmasını ister misiniz? Muhtemelen istemezsiniz. Çocuğunuzu da bu çerçevede değerlendirmelisiniz.

4. Özel ayrıntılar

Bebeğiniz veya çocuğunuza bir bebek bakıcısı eşlik ediyorsa, tam adlarını ve adreslerini kesinlikle paylaşmamalısınız. Aynı zamanda çocuğunuzun okula bilgilerini, okul adreslerini asla paylaşmadan çocukları güvende tutun. Bu bilgilerin kimler tarafından hangi amaçlarla kullanabileceğini tahmin edemeyiz.

5. Sert arkadaşlardan korumak için

Çocuğunuzun zayıflıklarını, korkularını ve güçlü kalamadığı özelliklerini gösteren fotoğrafları paylaşmak, onun dalga konusu olmasına neden olabilir. Örneğin sert bir okul arkadaşının böyle bir bilgiyi elde etmesi ile çocuğunuzun bu zayıflıklarından faydalanması söz konusu olabilir.