Çocuk Gelişiminde Sosyal Aktivitelerin Önemi Nedir

0
1179
çocuk gelişiminde

Çocuk Gelişiminde Sosyal Aktivitelerin Yeri

Çocuk gelişiminde, aile içi ve okuldaki eğitimle birlikte çocuklarınızı başarılı ve istekli oldukları hobi alanlarına uygun sosyal aktivitelere yönlendirmeniz onların hem eğlenerek öğrenmelerine hemde daha sağlıklı bir gelişim göstermelerine yardımcı olur. Fakat çoğu ailenin bu noktada yaşadığı yanılgılardan bir tanesi, çocuklarını kendi istedikleri alanlara yönlendirmeye çalışmaları. Gönderdikleri bale, piyano gibi kurslarda gerçekten yetenekli mi, istekli mi düşünülmeden yönlendiriliyor ve sonuç tabi ki istenilen gibi olamıyor. Hem aile hemde çocukta hayal kırıklığı olabiliyor. Hatta çocuklarda bu hayal kırıklığı güvensizliğe kadar gidebiliyor.  Bu gibi durumlarda aslında çocukları, direk uzun soluklu kurslara yönlendirmek yerine artık günümüzde gittikçe yaygınlaşan workshop tarzı günü birlik yada daha kısa süreli sosyal aktivitelere yönlendirmeniz hem çocuk hem de ebeveynler açısından doğru alanı bulmaya yardımcı oluyor. Bir nevi çocuk deneye deneye kendisini doğru ifade edebildiği alanı bulmuş oluyor.

Çocuklarda Kişilik Gelişimine Katkısı

Çocuk gelişiminde; etkinliksiz bir eğitimin daha zayıf kaldığını belirten uzmanlar ayrıca çocukların kendilerini ifade edebilecekleri alanların yaratılması, çocuklarda kişilik gelişimine büyük katkı sağladığını vurguluyor. Çocuklar spor, müzik, dans gibi sanatın bir çok dalında hayallerini canlandırmaya ve kendilerini, duygularını daha kolay ifade etmeye olanak buluyor. Ve çocuklar kendilerini ifade edebildikleri ölçüde gelişebiliyor. Hem de çocuklar enerjilerini doğru alanlara kanalize etmiş oluyor. Kafalarını meşgul eden olumsuz, üzücü düşüncelerin dağılmasına yardımcı oluyor. Bu durumdan ya da fazla enerjiden kaynaklanabilen saldırgan davranışları kontrol edebilmeyi öğreniyorlar. Sosyal ilişkileri güçleniyor, yeni arkadalar tanıma fırsatı yakalıyor. Çocukların becerileri ve ilgileri doğrultusunda okul içinde veya dışında sosyal aktivitelere katılması, bu alanlardaki kurslara devam etmesi hem çocuğun hem ailenin hayatını güzelleştiriyor.

Bu gibi bir çok unsur çocuk gelişiminde sosyal aktiviterin önemini vurguluyor.

Çocukları Sosyal Aktivitelere Nasıl Yönlendiririm?

Çocukları iyi tanımalı, öğretmenlerinden aldığınız geri bildirim ve gözlemlerinize dikkat etmelisiniz.

Çocuğun katıldığı sosyal aktivitelerde diğer çocuklarla asla kıyaslamamalıyız. Aksine yaptığı, başardığı güzel sonuçları daha çok vurgulayalım. Gösterdikleri gelişimi destekleyelim. Hobilerini sürdürebilmelerine yardımcı olalım.

Anne-baba olarak kendi yapamadığımız veya olmak istediklerimi çocukların yapmasını ya da olmasını beklemeyelim.

Fakat çocuğun bir çok etkinliği veya kursu bir arada yürütmeye çalışması onun bir süre sonsa sıkılmasına, yorulmasına neden olabilir. İsteksizleşmesi durumunda kendini beceriksiz veya başarısız hissedebilir.

Sanat ya da sporla ilgilenmek çocuğun okul başarısını da olumlu etkiliyor. Kendini mutlu hisseden çocuk,  okul sürecinde de ilerleme gösteriyor.