Çocuk Kitaplarındaki Büyük Tehlike!

0
651

Son günlerde özellikle sosyal medyada, bazı çocuk kitaplarındaki içerikler ile ilgili oldukça şok edici bilgiler paylaşılıyor. Bu kitaplar ebeveynler tarafından fark edildiği andan itibaren sosyal medyada büyük yankı buldu ve herkesin kafasında “çocuklar için yazılan ve yayınlanan bu kitaplar, yayınlanmadan önce yetkililer tarafından kontrol edilmiyor mu?” sorusu oluştu.

Kitapların içeriğinde yok, yok! Cinayetten tutun, çocuklarının kafasını kesen babalara ve bu kafayı pişiren annelere, kızına evlenme teklif eden babadan, ensest ilişkilere, çocukların bu yaşlarda maruz kalmamaları gereken ne kadar bilgi varsa, hepsi bu kitaplarda toplanmış durumda. Çocuk psikolojisi ve travma konularından kesinlikle haberdar olmayan bu kişilerce yazılan hikaye kitapları, küçük çocukların bilinçaltında yer ederek, bu konulardan olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Ayrıca küçük yaştaki çocuklar, okuduklarını, duyduklarını benimsemeye oldukça müsaittirler. Yani bu hikayeleri okuyan çocukların kafasında “ya babam bir gün benim kafamı keserse ve annem kafamı pişirirse? ya babam benimle evlenmek isterse?” gibi sorular oluşur ve ebeveynleri ile arasında güvensizlik, korku, tedirginlik gibi sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir. Korkularından ötürü bunları dile getiremez, içine atar ve bu çok daha travmatik durumlara yol açabilir.

Bahsedilen çocuk kitaplarındaki skandal kısımlardan bazıları şöyle;

çocuk kitaplarındaki

İhsan Büyükçolak’ın Kahkaha Gülleri isimli kitabından;

“…babası oğlunu öldürmüş. başını odunların arasına koyup eve getirmiş, hanımına göstermiş. hanım hiçbir şey dememiş. ertesi sabah çocuğun başını kazana atmış, altına ateş yakmış… 

…kız, kazanların başına varmış; birinci kazanın kapağını kaldırır kaldırmaz korkup kaçmış. gözü ağabeysinin saçlarına takılınca, onu tanımış…”

 

 

 

 

“Masalcı Dede” olarak tanınan Yücel Feyzioğlu’nun Açıl Kabağım Açıl isimli kitabından;

“Kızım büyüdün artık, güzel bir kız oldun. Ne yazık ki annen öldü. Ölen ile ölünmüyor, yaşam sürüyor. Benimle evlenir misin?’

Kızın başından şapka uçmuş. Ne diyeceğini şaşırarak kalkıp odayı terk etmiş. Babası öfkeyle arkasından gelmiş: ‘Kaçmana gerek yok! İyi düşün!’ diye tehdit etmiş.

Kız kapıyı çarpıp kapatmış. Daha o gün yatağa düşüp hastalanmış. Yine hekimler, ilaçlar, şifalı sular… Kız günden güne daha da fena olmuş.

Bey, her gün ziyaretine geliyor: ‘Sen çabuk iyileş kızım, sana şenlikler düğünler yapacağım, seni telli duvaklı gelin edeceğim!”

Bu kitapların yayından kaldırılması ve toplatılması, yetkililerin göreve çağırılması ve özellikle çocuklar için yayınlanacak olan her türlü kitabın titizlikle gözdem geçirilmesi talepleri ile birçok kampanya başlatıldı ve bu kampanyalar amacına ulaşmış görünüyor. Kitaplar toplatıldı ve yayınevlerinden özür açıklamaları geldi.

Çocukların tertemiz beyinlerine sapkın düşünceler aşılama riski bulunan bu tür kitapların yayınlanmasını ve hatta yazılmasını engellemek için siz de tepkinizi dile getirin.

İmza kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz.