Çocuklar ve Hayvan Sevgisi

0
1281

Bu dünya bize ait olduğu kadar, bir canlı grubu olan hayvanlara da aittir. Hayvanların olmadığı bir dünya düşünmek neredeyse imkansızdır. Çünkü hayvanlar insanlık tarihinin başlangıcından beri insanların en önemli sevgi ve dostluk kaynaklarından biri olmuşlardır. Biz yetişkinlerin olduğu kadar çocuklarında bu dostluk ve sevgi bağından mahrum kalmamaları gerekir.

Bir çocuğun ruhsal gelişiminde anne, baba ve çevre kadar hayvan sevgisinin de büyük etkisi vardır. Uzmanlara göre küçük yaşlardan beri evinde hayvan beslenen ve bu sevgiyle büyüyen çocukların diğerlerine göre daha merhametli ve sorumluluk sahibi olduğu gözlenmiştir.

2

Peki çocuklarına “hayvan sevgisi aşılamak” isteyen ebeveynler nasıl bir yol izlemeli ve nelere dikkat etmelidir?

  • Çocuğuna hayvan sevgisi kazandırmak isteyen aileler işe önce kendilerinden başlamalıdırlar. Çünkü çocuklar anne ve babalarını örnek alırlar. İlk başta aileler hayvanları sevmelidir ki bu sevgi çocuklara da geçsin.
  • Aileler hayvanlar hakkındaki korku ve olumsuz düşüncelerini çocuklarına aktarmamalıdırlar. Eğer aktarırlarsa bu durum çocuklarında hayvanlar hakkındaki düşüncelerini olumsuz yönde etkileyecektir.
  • Çocuklara uygun içerikli olan kitap ve animasyon filmleriyle çocukların hayvanları daha yakından tanıması ve sevmesi sağlanabilir.
  • Eğer aileler çocuklarına hayvan sevgisi aşılamak için eve hayvan alıp bakmayı düşünüyorlarsa ilk olarak çocuklarının yaşını, zihinsel ve bedensel gelişim durumunu göz önünde bulundurarak seçim yapmalıdırlar. Uzmanlara göre çocuklardaki hayvan sevgisini geliştirmek için uygun yaş 3 ve üzeridir.
  • Evde hayvan besleyecek olan ailelerin dikkat etmesi gereken bir noktada evde hayvan kıl ve tüyüne alerjisi olan birilerinin varlığıdır. Eğer böyle bir durum varsa bakım açısından en uygun hayvanlar balık, kaplumbağa vb. hayvanlardır.
  • Evde bir hayvanla büyüyen ve bu canlının bakımında rol üstlenen çocukların diğerlerine göre sosyal ilişkilerinde daha başarılı olduğu bilinen bir gerçektir. Çünkü çocuk bir hayvanla ilgilenirken diğer insanlarla da iletişime geçer. Bu da onun insanlarla ilişkisinde daha başarılı olmasını sağlar.