Çocuklar İçin En Zararlı 8 Gıda

0
426

Çocukların gelişimini ve sağlığını tehdit eden birçok gıda, piyasada çocukların ilgisini çekecek şekilde mevcut. Etkileyici ambalajları, lezzetleri ve pazarlama taktikleri ile bu ürünler çocuklar tarafından sıklıkla tercih ediliyor, ancak bu ürünler çocukların sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Peki, çocukların için zararlı olduğu belirlenen bu gıdalar hangileri?

1.Hamburger: Fast foodun zararları artık her ebeveyn tarafından biliniyor. İçerdiği trans yağ seviyesi nedeniyle çocukların kalp hastalıkları ve obeziteye yakalanma riskini arttıran hamburgerler, çocuklar için zararlı gıdaların başında geliyor.

2.Kahve: Kahvenin gelişim çağındaki çocuklar tarafından sık tüketilmesi, kalp rahatsızlıklarına neden oluyor ve ayrıca uyku problemleri ile birlikte diş sararmasına davetiye çıkarıyor.

3.Sosis ve Salam: Sosis ve salam gibi şarküteri ürünleri, içerisine tavuk gagası, kıkırdak, kuyruk yağı ve bunun gibi et dışı malzemelerin karıştırılması gibi nedenlerle tehlikeli gıdaların arasına girdi. Bu gibi şarküteri ürünlerinin yalnızca güvenilir markalardan tüketilmesi gerekiyor.

4.Asitli İçecekler: Asitli içecekler çocuklarda mide ve bağırsak problemlerinin en nemli unsuru. Ayrıca içeriğindeki yoğun şeker miktarı nedeniyle çocuklarda diyabet sorunlarına da neden oluyor.

5.Cipsler: Uzmanların “yağ içmekle eş değer” dediği cipsler, başta obezite olmak üzere çeşitli kalp hastalıkları ve kansere davetiye çıkarıyor.

6.Dondurulmuş Gıdalar: Bu gıdaların dondurulma işlemi sırasında bakteri oluşumuna ortam hazırlanması nedeniyle çocuklar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmiyor.

7.Hazır Çorbalar: Toz hazır çorbaların içerisine fazlasıyla katkı maddesi eklenmesi ve defalarca işlem görmesi nedeniyle kansere neden olabiliyor.

8.Boyalı Şekerler: İçerisinde kimyasal boyalar bulunan şekerler, hem içerisindeki şeker oranı nedeniyle diş çürümesi, diyabet ve obezite gibi hastalıklara neden oluyor hem de kimyasal sebebi ile kansere varan problemlerin görülmesine neden oluyor