Çocuklar İçin Faydalı Aplikasyonlar

0
831
education, elementary school, learning, technology and people concept - group of school kids with tablet pc computer having fun on break in classroom

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet, günün her saati kullanılabilir hale geldi. Bu durum, çocuk ve internet ikilisini de gün içinde sıklıkla bir araya getirmeye başladı. İnternet kullanımının arttığı bu dönemde, çocukları sanal ortamın tehlikelerinden korumak oldukça zor bir hal aldı. Teknolojik isteklerde bulunan çocukları bazen; farkında olmadan sanal tehlikenin içine atıyoruz. İnterneti, çocuklar için daha verimli bir hale getirmek adına üretilen bazı uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalar sayesinde, çocuklar teknolojinin olumlu yanlarından faydalanıyor.

Gelişen teknoloji, çocukların oyun ve eğlence anlayışını da zamanla değiştirmekte. Çocuklar artık; telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlar üzerinden çeşitli oyunlar oynayarak ya da video izleyerek zaman geçiriyor. Fakat internetin sağladığı kolaylıklar, birçok zarara sahip olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Çocuklarda internet kullanımını verimli hale getirebilme oranı, onlara eğitici içerikler sunmakla doğru orantılı olarak artıyor. Peki, bu verimli internet kullanımını nasıl sağlayabiliriz?
İnternette verimli zaman geçirebilme olanağı; çocukları; eğitici, öğretici ve aynı zamanda eğlendirici uygulamalara yönlendirerek sağlanabilir.

Çocukların teknolojik isteklerine cevap verirken onları eğitecek özelliklere sahip aplikasyonlardan bazıları;

  1. AniWorld: Android uygulama mağazasında bulunan AniWorld, çocuklara hayvan sevgisini aşılayablmek adına oldukça verimli bir uygulama. Çocukların, hayvanlara bakım yapabildiği AniWorld, hayvanların ilginç surat ifadeleriyle de çocukları güldürüyor.
  2. Pet Bingo: Okul öncesi eğitim adına çocuklara büyük olanak sağlayan Pet Bingo, temel matematik işlemleri yaptırmayı amaçlıyor. Uygulama içinde, matematik işlemi yaptıkça maskot besleniyor. Böylelikle; eğitim, eğlenceyle iç içe sunuluyor.
  3. Paintbox: Çocukların çizim yeteneğini geliştirmek için üretilen bu uygulamada çocuklar, ilk sanat eserlerini yaratıyor. Fırçanın parlaklığının ve tonun ayarlanabiliyor olmasıyla gerçeğe yakın tuvaller yaratılıyor.
  4. Move The Turtle: Tasarımın temel mantığını öğreten uyguluma, çocuklara yaratıcılık kazandırıyor. Desenlerle tasarım yapmayı öğreten uygulamaya IOS mağazasından ulaşabilirsiniz.
  5. Stackt The Countries: Stackt The Countries, hem IOS hem Android mağazalarında bulunan eğitici bir uygulama. Çocuklara, okul öncesi eğitimde dünya coğrafyası hakkında temel bilgiler veriyor.
  6. Music Tales: Çocukların müzik becerilerini geliştirmek adına üretilmiş bir uygulama olan Music Tales, müzik yeteneği olan çocukları ortaya çıkarıyor. Ailece şarkı söylenebilen bu uygulama ile, ailece geçirilen zaman da daha kaliteli ve keyifli hale geliyor.