Çocuklar ve Sosyal Medya Kullanımı

0
1506
sosyal medya

Çocuklar ve gençler için, sosyal medya hesapları hayatlarının önemli bir parçasını oluşturur ve telefonları yetişkinlere göre onlar için çok daha önemlidir. Çocuklar artık telefonları ve sosyal medya hesapları olmadan nasıl sosyalleşeceklerini ve vakit geçireceklerini bilemeyecek hale gelmişlerdir.

Uzmanlar, gençlerin yaklaşık% 90’ının sosyal medya kullandığını ve %75’inin sosyal paylaşım sitelerinde profili olduğunu söylüyor. Gençlerin yarısından fazlası her gün sosyal paylaşım sitelerini ziyaret ediyor. Bu rakamlar her geçen gün oranını yükseltiyor ve daha fazla çocuk ve genç, sosyal medya hesaplarını kullanmaya devam ediyor.

Sosyal medyada çok sayıda iyi unsur var, bu inkar edilemez ama aynı zamanda çocuklarımızın ve gençlerin kaçınmasını istediğiniz birçok potansiyel tehlikeye de sahip. Facebook veya YouTube gibi bir siteye bir şeyler gönderdiklerinde akıllıca seçimler yapmazlarsa, bazen bu durumlar bazı sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, ebeveynler çocuklarına sosyal medyayı akıllıca nasıl kullanacaklarını öğretmeleri gereklidir.

 

sosyal medya

Sosyal medya çocuklara şu konularda yardımcı olabilir:

 • Arkadaşları ve ailesiyle bağlantıda kalmak
 • Bir kampanyaya gönüllü olmak, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara veya hayır işlerine katılmak
 • Fikir, müzik ve sanat paylaşımı yoluyla yaratıcılıklarını arttırmak
 • Benzer çıkarları paylaşan diğer insanlarla tanışmak ve etkileşimde bulunmak

Sosyal medya siber zorbalık ve şüpheli etkinlikler gibi durumlar için bir merkez olabilir. 

Bir çalışma, 10 gençten 9’unun çevrimiçi olarak fotoğrafları yayınladığını veya gerçek adlarını profillerinde kullandıklarını, 10 gençten 8’inin doğum tarihlerini, yaşadıkları yerleri ve diğer kişisel bilgilerini yayınladığını ortaya koydu. Bunun gibi eylemler, çevrimiçi yağmacılar ve kendilerine zarar vermek isteyebilecek diğer insanlar için çocukları kolay hedefler haline getirebilir.

Gençler hakkındaki bu istatistikler, sosyal medyanın tehlikelerini vurguluyor:

 • Gençlerin% 17’si, tanımadıkları birisinden çevrimiçi olarak korkutucu veya rahatsız edici bir şekilde iletişim kurmaya çalıştıklarını,
 • Gençlerin % 30’u, yaşlarına uygun olmayan çevrimiçi reklam aldıklarını
 • Gençlerin % 39’u web sitelerine girmek için yaşları hakkında yalan söylüyor.

Sosyal Medya Kullanımı ile İlgili Endişeler ve Sonuçlar

Siber zorbalık ve kötü niyetli kişilerin çocukların bilgilerine kolayca ulaşması gibi sorunların yanında, çocuklar tehlikeli kişilerle fiziksel bir karşılaşma olasılığıyla karşı karşıya kalabilirler. Birçok yeni uygulama, paylaşılan bilgi ve fotoğrafların konumlarını otomatik olarak gösterir. Bu, uygulamayı kullanan kişiyi tam olarak nerede bulabileceğini herkese açıklayabilir.

Yüklenen fotoğraflar, videolar ve yorumlar genellikle yayınlandıklarında internetten kolayca silinmez. Bir genç yüklediği bir bilginin silinmiş olduğunu düşündükten sonra bile, internetten tamamen silmek imkansız olabilir.

Uygunsuz bir fotoğraf gönderilmesi, bir çocuğun itibarına yıllar sonra bile sorunlara yol açabilecek şekillerde zarar verebilir – örneğin, potansiyel bir işveren sosyal medya hesaplarını incelerse.- Ve eğer bir çocuk şaka olarak sakıncalı içerikli bir tweet gönderirse, başkasına çok zarar verebilir ve hatta bir tehdit olarak algılanabilir.

Sosyal medyada çok fazla vakit geçirmek sosyal açıdan bir zayıflayıcı olabilir. Kendini arkadaşlarıyla kıyaslamak zorunda kalabilir (profilindeki arkadaş sayısının azlığı gibi) ya da sanal arkadaşlıklar edinip gerçek hayattan tam manasıyla kopabilir.

Ebeveynlerin Yapabilecekleri

 • Kibar ol. Çocuklarınızın başkalarına saygı ve nezaketle davranması ve başkaları hakkında can sıkıcı ya da utanç verici mesajlar yayınlamaması gerektiğini vurgulayın. Başkaları tarafından rahatsız edici veya zorbalık mesajları geldiği zaman, sana bunları söylemelerini isteyin.
 • Tehlikelere karşı uyarın. Gençlere özel bilgilerinin kendilerine karşı kullanılabileceğini söyleyin. Örneğin, sizler evde yokken konum bilgisi ile atılan bir fotoğraf veya bilgi, soygunculara açık kapı bırakır. Gençler ayrıca, tarafların veya etkinliklerin yanı sıra telefon numaralarını da göndermekten kaçınmalıdır.
 • Gizlilik ayarlarını kullanın. Gizlilik ayarları önemlidir ve önemlerini vurgulamak için, çocuklar tarafından her birini anladığından emin olmak için ayarları birlikte kontrol edin. Ayrıca, şifrelerin kimlik hırsızlığı gibi şeylerden korunması için asla kimseyle paylaşılmaması gerektiğini (hatta bir erkek arkadaşı, sevgilisi veya en yakın arkadaşı) açıklayın.
 • Yabancılarla “arkadaşlıketme. Çok basit bir uyarı.“Onları tanımıyorsan, onları arkadaş edinme

Ebeveynler ayrıca, medya kullanımına sınır koyarak çocukların gerçek dünyadan kopmamasına yardımcı olabilir. Bilgisayarları evin ortak alanlarında tutun, yatak odalarında dizüstü bilgisayarlardan ve akıllı telefonlardan kaçının ve teknolojinin kullanımıyla ilgili bazı kurallar koyun (örneğin, yemek masasında cep telefonları yok).

Ve unutmayın: Kendi sanal davranışınızla iyi bir örnek oluşturmanız, çocuklarınızın sosyal medyayı güvenli bir şekilde kullanmalarına yardımcı olmak için faydalı olacaktır.