Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmenin Yolları

0
321

Bir çocuğun gelişimi önce anne karnında fizyolojik olarak başlar ve daha sonra doğumla beraber hayatı boyunca devam eder.Bu gelişimde hiç kuşkusuz ailenin payı çok büyüktür. Çocuğun aile ile geçirdiği zamanlar onun ruhsal gelişimini ve ilerideki yaşamını etkileyen önemli zamanlardır. Çünkü çocuk yaşamı boyunca sürdüreceği olumlu davranış ve alışkanlıkları ailesinden öğrenir.Ailelerin çocuklarına kazandıracakları olumlu alışkanlıklardan biri de “kitap okuma “alışkanlığı olmalıdır. Bu zamana kadar pek çok klişe tanıma sahip olmuş olan kitap okuma alışkanlığı çocukların hem duygu ,düşünce hemde çevre içindeki davranışlarını pozitif yönde etkileyecek bir alışkanlıktır.

Peki bu kadar geniş iletişim ve bilgi ağının olduğu günümüzde çocuklarımıza kitap okumayı nasıl sevdirebiliriz?Aşağıda  size çocuğunuzun  okumayı sevmesi için deneyebileceğiniz yöntemleri sıraladık.

horizontal-line-png-photos

İşe Önce Kendinizden Başlayın :Kitap Okuyun

 

Çocuklar bir şey öğrenirken “örnek alma” yöntemini kullanırlar. Yani siz ne yapıyorsanız çocuğunuzda genellikle sizden gördüğünü yapar ve öğrenir.Çocuğuna kitap okumayı sevdirmek isteyen aileler öncelikle kendileri kitap okumalıdırlar ki çocukları da okumayı sevsin. Kitap okurken çocuğunuz görebileceği bir noktada olmanız onun daha çabuk bu davranışı kazanmasına yardımcı olur.

 

 

horizontal-line-png-photos

Yüksek Sesle Kitap Okumasına İzin Verin

 

Çocuğunuzla beraber kitap okumanızda onun bu alışkanlığı kazanmasında önemlidir. Çünkü çocuk bu sayede kitabı merak eder ve yanında siz olduğunuz içinde soru sorarak merakını giderebilir. Birlikte kitap okurken çocuğunuzun yüksek sesle okumasına izin vermelisiniz. Çocuk kitabı yüksek sesle okuduğu zaman daha iyi anlar ve anladığı için sevmesi kolaylaşır.

 

horizontal-line-png-photos

Okuyacağı Kitap Hakkında Ona Seçim Şansı Tanıyın

 

Çocuklarınızla birlikte bir kütüphane yada kitapçıya gidip gezmek , çocuğunuzun o ortamı görmesini sağlamak sanırım okumayı sevmesinde en büyük yardımcılardan biri olacaktır. Kitapçıya gittiğinizde çocuğunuzun okuyacağı kitabı kendi seçmesine izin verin böylelikle ne tür kitaplardan hoşlandığını anlayabilirsiniz ve kitapları onun zevkine göre tercih edebilirsiniz.

 

horizontal-line-png-photos

İçinde Kitap Okumayı Barındıran Planlar Yapın

Aile içinde yaptığınız planlara kitap okumayı da eklemeniz çocuğunuzun bu alışkanlığı kazanmasına katkı sağlar. Özellikle hafta sonu ve karne tatilleri bu alışkanlığı kazandırmak için uygun zamanlar olabilir. Çocuğunuzun tatilde olduğu günlerde sizinde katılacağınız bir”okuma saati” etkinliği yapabilirsiniz.