Çocuklara Yemek Yemeyi Sevdirmenin Yolları

0
555
çocuklara yemek yemeyi sevdirmenin yolları

Çocuklara Yemek Yemeyi Sevdirmenin Yolları. İlk iki yaşında çocuğunuz oturup durur, yürür, koşar, konuşur ve yemek yemeyi öğrenir. Bu süreçte yemek yemeğe dair yaptıkları sadece parmak yiyecekleri tutmaktan veya bir kaşık kullanmaktan başka bir şey değildir. Yemek yemeyi öğrenmek, yeni tatlar ve dokular için bir tat geliştirmek aslında bu süreçte verilmesi gereken bir alışkanlıktır. Araştırmacılar, bebeklerin ek gıdalara ilk başladıklarında sahip oldukları deneyimin, ileri ki yaşlarında gıdalar üzerinde büyük etkisi olduğunu düşünüyorlar. Aslında uzun dönemli araştırmalar, bebeklik döneminde (sağlıklı veya sağlıksız olsun) oluşan yeme alışkanlıklarının çocukluk, ergenlik ve hatta yetişkinlik boyunca seçenekleri etkilediğini göstermektedir. Bu nedenle çocuğunuzun yeme alışkanlıklarını ve damak zevkini 0-3 yaş aralığı içerisinde şekillendirmeniz, 8 yaşına geldiğinden çok daha kolaydır. Bu içerikte çocuklara yemek yemeyi sevdirmenin yolları hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

çocuklara yemek yemeyi sevdirmenin yolları

Sabırlı Olun

Yeni gıdalar sevmek doğuştan değildir. Bu öğretilmesi gereken bir şeydir. Uzmanlar yeni yiyecek ve tat keşfi sürecini “tat eğitimi” olarak adlandırıyor ve bu dönemde sabırlı olunması gerektiğini vurguluyor. Araştırmalar, bebeklerin en az sekiz ya da dokuz kez tadına baktıktan sonra belirli bir meyve veya sebzeyi daha fazla yiyeceğini göstermiştir. Ancak birçok ebeveyn, verdiği besini çocuğu beğenmediği takdirde maksimum üç ila beş denemeden sonra vermekten vazgeçer. Okumayı öğrenmek gibi, çocuklar da iyi yemek yemeyi öğrenebilir, ancak bu zaman alıcıdır.

Her şeyi sunun.

Bu ilk iki yıl içinde mümkün olduğunca çok farklı gıdalar ve lezzetler sunun. Çoğu çocuk, yeni yiyecekleri 2 yaşa kadar reddedebilir. Bu nedenle çocuklara verilen besin çeşitliliğini arttırmak gerekir. Çocuklara yaşlarına uygun olarak, her çeşit meyve, sebze, bakliyat, karbonhidrat vs. verilmesi gereklidir.

Dokulara Dikkat Edin

Bebekler, ek gıdalara başladıkları ilk dönemde genelde yumuşak, püre kıvamlı gıdaları tüketmekten hoşlanırlar. Ancak bu püre kıvamının 9 aylıktan sonra daha katı gıdalara yerini bırakması gereklidir. Bazı çalışmalar, 9 aylıktan sonra katı gıdalar verilmeyen çocukların daha az yemek yediği ve daha fazla beslenme sorunu yaşadığını ortaya çıkardı. Bu nedenle 9 aylık bebek yemekleri, 6 aylık bebek yemekleri karşısında farklı olmalıdır.

Yemek Yenen Ortama Dikkat Edin

Çocuk diyetisyenleri anksiyete ve stresin çocukların iştahını kestiğini söylüyor. Aile yemekleri, birlikte olmak, muhabbet etmek, keyifli vakit geçirmek ve onun yemeğiyle kendi başına ilgilenmesini sağlamak onu rahatlatacaktır. Sofrada bebeğinizin de sizinle birlikte oturmasına özen gösterin ve o masadayken yemek seçmemeye özen gösterin.

Keşfetmesine İzin Verin

Yiyecekleri bebeğinizin önüne koyun ve bırakın bebeğiniz kendi kendine, dokunarak, ezerek, hissederek yemeyi yesin. BLW denen bu yöntem, son günlerde anneler arasında oldukça popüler.

Öncelikle Sebze Servisi Yapın

Eğer bebeğinize önce meyve veya tatlı bir gıda verirseniz, bu lezzetten sonra sebze yemeği reddedebilir. Bu nedenle öncelikle sebze servisi yapmalısınız.

Önemli Olan Tatması

Bebeğinizin önündeki yemeği komple bitirmesini beklememelisiniz. Yemeklerden tadımlık alması bile yeterlidir. Bebekler siz istediğiniz zaman yemediğinde bu iştahsız olduğu anlamına gelmez, önemli olan onun canı istediğinde yemesidir.