Çocuklarda Astım Hastalığı

0
307
astım1

Çocuklarda astım hastalığı, sıklıkla görülen bir kronik rahatsızlıktır. Araştırmalara göre, her 10 çocuktan birinde astım hastalığı görülmektedir. Genellikle sık ve hırıltılı öksürük olarak kendini gösteren  çocuklarda astım hastalığı, tedavi edilmediği zaman etkisini arttırmakta ve çocuğun günlük yaşamını olumsuz etkilemektedir. Genetik faktörler, çevre kirliliği ve beslenme alışkanlıkları gibi pek çok nedene bağlı olarak gelişen çocuklarda astım hastalığı, özellikle gece öksürükleriyle başlamaktadır.

Astım Nedir?

 

Çocuklarda astım, solunum yollarındaki birbirini takip eden ataklar halinde seyreden kronik bir problemdir. Akciğerlerdeki solunum kanallarının tıkanmasından dolayı ortaya çıkan çocuklarda astım, tekrar eden öksürük ve nefes darlığı olarak ortaya çıkar. Tedavi sürecinin uzun olduğu çocuklarda astım nedeniyle solunum yollarında aşırı hassasiyet oluşur. Bu hassasiyet sonucunda da astımlı çocuklar en ufak bir hava kirliliği ya da tozdan olumsuz etkilenmektedirler.

 

Çocuklarda Astımın Belirtileri

Pek çok faktörden dolayı oluşan çocuklarda astım rahatsızlığı,  solunumla ilgili olduğu için özellikle okul çağındaki çocukların günlük işlerini görmelerine engel olabilmektedir. Çocuklarda astım hastalığı, genellikle şu belirtilerle anlaşılır;

– Sık ve tekrar eden öksürük

-Daha çok geceleri kendini gösteren hışırtılı öksürük ve soluma

-Solunum yollarının çevre, koku(parfüm vb.) ve toza aşırı hassasiyeti

-Günlük aktiviteleri  gerçekleştirirken ortaya çıkan nefes darlığı(tempolu yürüyüş , koşma ve merdiven çıkma esnasında soluğun tıkanması)

 

Çocuklarda Astımın Nedenleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi çocuklarda astım rahatsızlığının birden fazla nedeni bulunmaktadır. Çocuklarda astım, kimi zaman genetik yatkınlıktan dolayı ortaya çıkabiliyor. Astım, solunum yollarındaki alerjik rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle ailesinde alerji yatkınlığı olan ya da astım rahatsızlığı yaşayan biri varsa çocukta astım hastası adayı olabiliyor. Genetik faktörler dışında, çevrede bulunan kirli hava ve tozlu ortamlar da astım hastalığının oluşmasında birinci nedenlerdir. Bu nedenle özellikle okul ortamındaki kapalı ve kirli havaya maruz kalan çocuklarda astım hastalığı daha fazla görülmektedir. Yanında sigara içilen ve dumanı solumak zorunda kalan çocuklarda da astım görülme oranı oldukça fazladır.

Çocuklarda Astımı Önleme Yolları

Çocuklarda astım, kronik bir rahatsızlık olduğu için kontrol altında tutulması gerekir. Bu nedenle eğer çocuğunuz da bahsettiğimiz gibi sık ve tekrarlayan öksürük, nefes darlığı gibi belirtiler varsa doktora götürmelisiniz. Doktor çeşitli testler sonucunda tanı koyduktan sonra, çocuğunuzdaki astımı hafifletmek ve günlük yaşamanı rahat sürdürebilmesini sağlamak için ilaç tedavisine başlayacaktır.

Ama çocuklarda astım sadece ilaçla giderilecek bir rahatsızlık değildir. Tedavi altındaki astımlı çocuğun özellikle ev ortamı onu rahatsız etmeyecek durumda olmalıdır. Burada da ailelere büyük iş düşmektedir. Astımlı bir çocuğun odası gün boyunca aralıklarla havalandırılmalıdır. İçeriye giren temiz hava çocuğun solunum yollarının tıkanmasını önler. Astımlı çocuğun giyeceği giysilerin de alerjiye yol açmayacak bir dokuda olması gerekir. Fazla tüylü giysiler çocuklardaki astımı tetikler.

Dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi de alerjik sorunlara yol açabilecek besinlerdir. Astım rahatsızlığı olan çocuklarınıza süt ve protein içeren alerjik durum yaratabilecek besinleri ve gazlı içecekleri verirken dikkatli olmanızda yarar vardır.