Çocuklarda Çilek Alerjisi

0
2853
çilek alerjisi

Çocuklarda çilek alerjisi – tıpkı herhangi diğer gıdalara karşı oluşan alerjiler gibi – bağışıklık sistemiyle alakalı bir sorundur. Çocuk allerjik olduğu bir maddeyi yuttuğunda ve bazı durumlarda sadece kokladığında veya dokunduğunda, vücudu histamin denilen bir salgı üretir. Çilek alerjisi benzer fiziksel belirtiler üretir ancak farklı bir kaynak içerir. Aslında çilek alerjileri bağışıklık sistemi ile ilgili olsa da, bir çilek alerjisi aynı zamanda sindirim sistemi ile ilgili de olabilir.

Çocuklarda Çilek Alerjisi Belirtileri

Bir çilek alerjisinin belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde benzerdir. Çileklere aşırı aktif bağışıklık tepkisi, vücudun üstesinden gelebileceğinden daha fazla histamin salınmasına yol açar. Özellikle bağışıklık sistemi henüz olgunlaşmamış olan bebekler ve çocuklar gibi hassas kişilerde alerjinin ilk bulguları çilekle temas noktasında ortaya çıkar.

  • Çocuğun çilekle temas ettiği deride kızarıklık ve kaşıntılar
  • Dudak, yüz veya boğazda şişme
  • İlerleyen aşamalarda sindirim sistemi sorunları olarak mide bulantısı, mide krampları, ishal ve kusma
  • Şiddetli alerji durumlarında ise nefes darlığı ve kan basıncında düşüş gibi sorunlar ortaya çıkar.

Çilek, bilinen bir alerjen olduğundan, ebeveynler, çocuk 6-12 aylık olana kadar kadar çocuklarına çilek vermekten kaçınmalıdır. Bazı bebek gıdaları çilek içerir, çünkü yüksek sıcaklıklarda pişirildiği zaman çilekteki alerjik etkisini kaybedebilir. Alerjiler genetik bir şekilde bebeğe aktarılabildiği gibi, kendiliğinden gelişen ve kendiliğinden kaybolan bir özellik gösterebilir.

Bebeğiniz çilek için alerjik bir reaksiyon gösteriyorsa – deri tahrişi gibi hafif görünen bir şey olsa bile – hemen doktorunuza danışın. Alerjiler genellikle zamanla daha da kötüleşir; vücudun alerjene maruz kaldığı her seferinde, bağışıklık tepkisini yükselterek, semptomların şiddeti gitgide artar. Doktor, alerjenin varlığının cilde alerjik bir reaksiyon oluşturup oluşturmadığını görmek için, kan testi veya deri testi gibi bir cilt testileri uygulayabilir. Alerjiler için en yaygın test türü kan testidir, kan testi ile çocuğun belirli bir alerjene karşı antikor varlığı kontrol edilir. Şiddetli vakalar için, çocuk hekimi hastayı bir alerji uzmanına yönlendirebilir ve burada bazı ilaçlar ile çocuğun tedavisi gerçekleşebilir.

Gıda alerjisi görülen çocuklar için alerjisi olan gıdalardan arındırılmış bir diyet uygulamak, tedavi için en doğru yöntemdir. Ayrıca ebeveynlerin gıda ambalajlarında yer alan içindekiler kısmını dikkatle okuyup, çocuğun alerjik reaksiyon gösterdiği gıdaların bulunmadığını kontrol etmelilerdir.