Çocuklarda En Sık Görülen Kış Hastalıkları

0
670

Sonbaharın gelmesi ile havalar gitgide soğumaya başlıyor. Soğuk havalar ne yazık ki birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Soğuk havaların yarattığı bu hastalık durumundan en çok etkilenenler ise çocuklar oluyor. Özellikle, okul gibi kalabalık ortamlarda bulunan çocuklar, hijyene dikkat edilmediği takdirde çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalabiliyorlar.

Okul ortamlarında kalabalık sebebi ile temizlik sorununun olması, bulaşıcı hastalıkların çok kolay yayılması gibi durumlar görülüyor ve dirençleri düşük olan çocuklar bu olumsuz durumlardan çok çabuk etkilenebiliyorlar. Soğuk havaların etkisi ile kolayca yayılan ve en çok görülen hastalıkların başında boğaz enfeksiyonları, grip, orta kulak iltihabı ve ishal geliyor.

Grip: Genelde influenza kaynaklı virüslerin neden olduğu hastalık grip, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler ile ortaya çıkar ve yüksek ateş, baş ve kas ağrıları ile devam eder. Gribin tedavisi genelde antibiyotikler, soğuk algınlığı ilaçları ve ağrı kesiciler ile yapılır ancak grip olan çocuğun beslenmesine de özen gösterilmelidir. Bu dönemde çocuğa bol C vitamini takviyesi yapmak, hastalığın daha kolay tedavi edilmesine yardımcı olacaktır.

Boğaz Enfeksiyonları: Beta mikroplarının sebep olduğu boğaz enfeksiyonu hastalığı, beta virüsü tespiti yapıldığında tedavi edilmezse, kalp romatizmasına varan sıkıntılarla karşılaşılmasına neden olur. Boğaz enfeksiyonu yaşayan çocuklarda yutkunmakta, yemek yemede zorluk, şiddetli kas ağrıları görülür. Tedavisi genelde antibiyotik yolu ile yapılır.

İshal: Genelde hijyen sorunları nedeniyle, çeşitli virüs ve bakterilerin neden olduğu ishal, günde en az 3 kere sulu dışkılamaya neden olur. Dışkılama ile birlikte halsizlik, ateş, bulantı görülür. İshalde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta su kaybıdır. Çocuk bu sürede çok su kaybedeceği için bol sıvı takviyesi yapılmalıdır.

Orta Kulak İltihabı: Boğaz ve kulağa yerleşen bakterilerin buradan ilerleyerek orta kulak yoluna yerleşmesi ile oluşur. Orta kulak iltihabının etkileri genelde yüksek ateş, kulak ağrısı ve baş ağrısıdır.

Kışın çocuklarda görülen bu hastalıklardan korunmanın en iyi yolu, çocuğun temizliğine özen gösterilmesidir. Çocuklara özellikle el yıkama alışkanlığının kazandırılması, girilen tuvaletlerin hijyenine önem gösterilmesi çocuğun bu hastalıklardan korunabilmesi açısından önemlidir.