Çocuklarda Öksürüğe İyi Gelen Besinler

0
1184

Bilindiği üzere kış ayındayız. Bu aylarda çocuklarda en çok görülen rahatsızlıkların başında ise “öksürük”geliyor. Üst solunum yollarındaki grip, nezle gibi durumlardan dolayı oluşan tıkanıklık bir çok çocukta öksürüğe neden olmakta. Yetişkinlerin bile gündelik yaşamlarında sıkıntıya yol açan öksürükler, çocuklar içinde bir o kadar sıkıntı veren bir durumdur. Özellikle geceleri daha sık tekrarlayan öksürükler, uyku düzenlerinden başlayarak iştahsızlığa kadar bir çok problem yaratıyor. Bu noktada devreye giren, doktor tavsiyelerine bağlı kullanılan ilaçlara ek olarak tüketeceğiniz çocuklarda öksürüğe iyi gelen besinler vardır. İşte bu besinleri sizin için derledik.

horizontal-line-png-photos

Bal Ve Süt

Öksürük için kullanılan doğal yöntem denilince ilk akla gelen besinlerden biri, baldır. Boğazı yumuşatıcı ve balgam söktürücü etkisinden dolayı çocuklarda öksürüğe iyi gelen besinler arasındadır. Çocuğunuzun öksürüğünü hafifletmek için özellikle akşamları uykudan önce ılık bir süte bir miktar bal koyarak içirmeniz fayda sağlayacaktır. 1 yaşını doldurmamış çocuklara gıda zehirlenmesi riskinden dolayı bal tüketimi önerilmemektedir. Bu nedenle çocuğunuz bir yaş üstü ise öksürük giderici olarak bal kullanın.

horizontal-line-png-photos

Zencefil

İçinde bulunan maddelerden dolayı boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde doğal bir ilaç olarak kullanılan bitkilerden biri de zencefildir. Bu nedenle çocuklarda öksürüğe iyi gelen besinler içindedir. Toz ve yaş olarak iki gruba ayrılan zencefil, öksürük giderici olarak  kullanılacaksa eğer yaş olanının tercih edilmesi daha yararlı olacaktır. Öksürüğü olan çocuğunuza limon sıkılmış ılık bir suyun içine 1-2 dilim zencefili doğrayarak çay şeklinde içirebilir veya zencefilleri ezip içine bal koyarak yedirebilirsiniz.

horizontal-line-png-photos

Ayva

C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olan ayva, kış aylarında oldukça fazla tüketilir. Ve çocuklarda öksürüğe iyi gelen besinler arasındadır. Mide bulantısı başta olmak üzere bir çok probleme iyi gelen ayvanın en bilinen ve neredeyse kanıtlanmış faydası ise öksürük giderici olmasıdır. Öksüren çocuğunuza normal dilimleyerek verebileceğiniz gibi, ayvayı 4 parçaya bölerek kaynatıp posasıyla birlikte suyunu içirebilirsiniz. Ayva suyu düzenli olarak içildiğinde çocuktaki öksürüğün azaldığı görülecektir.

horizontal-line-png-photos

Tuzlu Su

Çocuklarda öksürük, genellikle burun tıkanıklığının yol açtığı bir durumdur. Burun tıkanıklığının en bilindik doğal yöntemi de tuzlu su ile gargara yapmaktır. Tuzlu su üst solunum yollarındaki tıkanıklığı azalttığı için, çocuklarda öksürüğe iyi gelen besinler arasındadır. Bu besinin diğerlerinden farkı uygulanma şeklidir. Eğer çocuğunuz öksürüyorsa, bir miktar ılık suyun içine yaklaşık 2 çay kaşığı kadar tuz ilave edip karıştırdıktan sonra düzenli olarak gargara yapmanız hem burun tıkanıklığı hem de öksürüğün azalmasında etkili olacaktır.