Çocuklarda Oluşabilecek Kötü Alışkanlıklar Nelerdir?

0
1247
Four preschool children are sitting on the floor on the white background

Çocuklar, gelişimleri sırasında psikolojik veya bazı çevresel etmenler nedeniyle yaptıkları bazı davranışlar alışkanlığa dönüşebilir ve çoğu ebeveyn bu problemler karşısında nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda sıkıntılar yaşayabiliyor. Çocuğunuz, yaşının ilerlemesine rağmen hala parmak emmeye devam mı ediyor ya da altını ıslatmaya, tırnak yemeye mi başladı? Uzmanlar bu problemlerin altında yatan temel sebep; çocukta oluşan güvensizlik veya kaygı sorunuyla başa çıkamayışı olarak belirtiyor. Ayrıca çocuğun süt emmeyi erken bırakmış olması, aile içi şiddetin var olduğu huzursuz ortam ve anne-babanın çocukla yeterince ilgilenmeyişi de bu sorunları tetikleyen etkenlerdendir.

Temelinde psikolojik sıkıntılardan kaynaklanan bu alışkanlıkları çocuğunuzda fark ettiğiniz zaman onları azarlamak ya da cezalandırmak yerine onlara sevgiyle yaklaşmalı ve onları yeterince gözlemleyerek bu davranışları ne zaman ve hangi durumlarda yaptıklarına dikkat ederek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz. Biz sizler için bu alışkanlıkları, sebep ve çözüm önerilerini yazdık.

Tırnak Yeme Alışkanlığı: Çocuklarda nadir olarak gözükse de 5 aylıkken gözükebileceği gibi tırnak yeme alışkanlığı, çoğunlukla 3-4 yaşlarından sonra başlar. Tırnak yeme alışkanlığı 10 yaşından itibaren erkek çocuklarda kızlara oranla daha fazla görülür. Çocuklar tırnaklarını genellikle gergin ve sıkıntılı zamanlarında, televizyon seyretmek ya da ödev yapmak gibi konsantre oldukları aktiviteler de, parmağın kurumuş ve çatlamış deriyi koparma dürtüsü veya tırnağı kırıldığı zaman  pürüzleri düzeltme isteği bu davranışa sebep olabilir. Böyle durumlar karşısında  çocuğa tırnaklarının çirkin olduğunu söylememeli, fazla baskıcı olmamalıyız. Tırnaklarını fazla uzun bırakmamak ve el bakımına biraz daha fazla özen göstermek, ilgisini başka konuya çekmek de bir çözüm yoludur. Ayrıcı sorunun oluşumuna neden olabilecek çevresel etmenlerin de üzerinde durulmalı.

Alt Islatma: Çoğunlukla altı yaşından küçük çocuklar arasında oldukça yaygın problemlerden birisidir alt ıslatma. Yaş ilerlediği halde alt ıslatma problemi devam ediyorsa buna sebep tıbbi ya da duygusal sorunlar olabilir. Böyle bir sorun karşısında öncelikle doktora gidip fiziksel bir rahatsızlık olup olmadığı öğrenilmelidir. Eğer sorun psikolojikse; kendisini kötü hissetmemesini sağlamalı eğer aile üyelerinden başkaları da zamanında bu problemi yaşamışsa bunu anlatarak onu rahatlatabilirsiniz. Her gün yatmadan önce tuvalete gitmesini ve sıvı tüketimini akşam geç saatlerinde daha indirmesi hatırlatılmalıdır.

Parmak Emme:Küçük çocuklar arasında oldukça yaygın olan parmak emme iradi dışı bir davranıştır, bilinçsizce yapılır. Bazı çocuklar uyurken parmak emme davranışını gösterebilir. Bu durum doğumdan sonra çoğu bebekte yaygın olan bir durumdur ve yaklaşık bir yaşına kadar devam edebilir fakat bu sorun 5-6 yaşlarında hala devam ediyorsa ciddi bir sorun teşkil eder. Çocuğun ruhsal dünyasında yaşadığı sıkıntıların bir belirtisi olabilir. Bu süreçte sorunun psikolojik kaynaklarına yönelmeli eğer imkan varsa bir pedagog yardımına başvurulmalı. Ayrıca çocuğunuza sunacağınız mantıklı açıklamalar onu bu alışkanlıktan vazgeçirmeye teşvik edebilir. Bu davranışı sürdürmeye devam etmesi sonucunda dişlerinin düzgün çıkamayacağını, damağında yaraların oluşabileceğini bu durumun görsel açıdan kötü olacağını açıklamak gibi.

Burun karıştırma Alışkanlığı: Toplumda hoş karşılanmayan ve kötü bir görüntüye neden olan bu alışkanlık aslında çocuğun vücudunu tanımaya yönelik yaptığı bir davranıştır. Fakat bu durumun alışkanlığa dönüşmesi sonucu burun içi kanamalara ve yaralanmalara sebep olabilir. Ebeveynlerin çocuğun burun temizliğine dikkat etmeli ve çocuğa küçük yaşlardan itibaren kişisel temizlik alışkanlığı kazandırılmaya çalışılmalı.

Dudak Isırma ve Diş Gıcırdatma: Çocuklar genelikle dudaklarını kuru ve pürüzlü hissettiği zamanlarda kuru kısmını koparmak istemesi sonucu gelişen bir alışkanlık olan dudak ısırma davranışı, dudağın fazla tahriş olmasına ve enfeksiyon kapmasına dahi neden olabilir. Çocuğunuzun dudağını düzenli nemlendiriciler uygulayarak kurumasını önleyebilirsiniz.