Çocuklarda Polen Alerjisi

0
1535

Mevsim değişikliğinin yaşandığı bahar aylarında kendini göstermeye başlayan polen alerjisi en çok çocuklarda görülüyor. Polenlerin parçalanıp ufalanarak uçuşmaya başladığı bahar aylarında birçok alerjik sorun ortaya çıkıyor. Çocuklarda polen alerjisi en çok, açık havada fazla vakit geçirildiği zaman etkili oluyor.

Bahar aylarında sıkça görmeye başladığımız polenler; çiçeklerin üremesi için rüzgar ya da böcekler yoluyla uçuşurlar. Bu durum alerjik bünyeye sahip olan birçok insana, özellikle de çocuklara zor anlar yaşatıyor. Çocuklarda polen alerjisi, kendi başına büyük bir sağlık sorunu sayılmasa da yaşam kalitesini düşürerek hayatı zorlaştırıyor. Okul hayatında ve sosyal yaşantıda düşüşe neden olan polen alerjisi aynı zamanda daha farklı ve ciddi hastalıklara yol açıyor. Polenlerin neden olduğu alerji; astım, nezle gibi hastalıkların baş göstermesine neden oluyor.
Havaların ısınmasıyla birlikte park, bahçe ve açık alanlarda geçirilen zaman arttı. Alerjik bünyeye sahip çocukların vücutları, park ve bahçelerde geçirdikleri süre zarfı içerisinde polenlere karşı birçok reaksiyon gösteriyor.

Polen Alerjisinin Belirtileri

Gözlerde Sulanma ve Kaşınma
Vücutta Kaşınma ve Kızarıklık
Burun Akıntısında Artış
Burun Kaşıntısı
Hapşırma
Burun Tıkanıklığı
Öksürük
Hırıltı
Nefes Darlığı

Alerjik reaksiyon gösteren çocuklarda astım oluşma riski çok daha yüksek oluyor. Polen alerjisine karşı tedbirlerin önceden alınmasıyla birlikte çocuklarda astım hastalığı riski önlenebilir.

Polenden Korunma Yolları

1.Çocuğun hangi polenlere karşı reaksiyon gösterdiği saptanmalı
2.Açık alanda vakit geçirileceği günlerin hava durumu önceden takip edilmeli ve polen alerjisinin artış göstereceği günler önceden saptanmalı
3.Dışarıda vakit geçirmek istendiğinde çimenlik alanlar yerine deniz kenarları tercih edilmeli
4.Çocukların bulunduğu odalarda ve araçlarda polen filtreleri kullanılmalı
5.Çocuklar dışarıda; gözlük, şapka, gerekirse maske gibi koruyucu ürünler kullanmalı

Polen Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Polen alerjisi, astım ve alerjik nezle gibi sağlık sorunları doğurabilir. Bu hastalıkların tedavisi iki farklı şekilde yapılmaktadır.

İlaçla Tedavi: Polen alerjilerine bağlı gelişen sağlı sorunlarında temel tedavi ilaç kullanımı ile gerçekleştirilir. İlaç tedavisine polen döneminin başlamasıyla birlikte başlanmalı. Böylelikle oluşacak yakınma ve reaksiyonlara karşı önceden önlem alınmış olunacaktır.
Polen Aşısı: Bu tedavi yöntemi son seçenek olarak sunulmaktadır. İlaç tedavisinin olumlu sonuç vermediği hastalara aşılama yapılarak, polen alerjisi ve alerjinin doğuracağı hastalıklar kontrol altına alınarak önlenebilir.