Çocuklarda Romatizma Belirtileri ve Tedavisi Nedir

0
574
çocuklarda romatizma

Çocuklarda Romatizma Belirtileri Büyüme Ağrılarıyla Karıştırılmamalı !

Hangi belirtiler çocuklarda romatizma hastalığının habercisi, hangisi değil? Küçük çocuklar genellikle hastalık veya oynadıkları oyunlar sonucu yorgun düşebilir. Ve nedensiz oluşan bağzı ağrıları bu gibi sebeplere bağlayabilirsiniz. 3-12 yaş arası gelişim çağındaki çocuklarda büyümeye bağlı kalça, kol ve bacaklarında geçici ağrılar meydana gelebilir.

çocuklarda romatizmaÇocuklarda romatizma; kalıcı eklem iltihabı ile karakterize kronik bir hastalıktır. Vücudun bağışıklık sistemi kendi hücrelerine ve dokularına saldırdığında ortaya çıkar. Nedeni bilinmeyen bu hastalığın oluşumundaki faktörler arasında hem kalıtım hem de çevre önemli bir rol oynamaktadır. Belirli gen mutasyonları, hastalığı tetikleyebilecek çevresel faktörlere (virüsler gibi) duyarlı hale getirebilir.

Çocuklarda Romatizma Belirtileri ve Tedavisi

Açık bir neden olmadan eklemlerde oluşan ağrı, sertlik,şişme veya ateş gibi tek seferde ortaya çıkan septomlar çocuklarda romatizma belirtileri olarak söylenebilir. Büyüme ağrılarından farkı ortaya çıktıkları zaman bir hafta ve üzeri bir süre sürmesidir. Aktivite kaybı yaratmayacak ölçüdeki büyüme ağrıları dinlenme veya masaj ile geçebilen ağrı türüdür. Ancak bir haftadan daha uzun süren eklem ağrısı, şişme ya da sertlik varsa özellikle de ateşi de varsa çocuğunuzu mutlaka bir doktora götürün.çocuklarda romatizmaçocuklarda romatizmaTürkiye’deki her 1000 çocuğun 64’ünde görülen bu hastalıkta 6 haftadan uzun süren eklem ağrılarında mutlaka laboratuvar testi yaptırılmalıdır.  Çocuklarda oluşabilen büyüme ağrısıyla romatizmal ağrı arasındaki bir diğer fark ise; çocuğa ağrının nerede olduğu sorulduğu zaman, büyümeye bağlı oluşan bir ağrı ise net bir yer gösteremez. Mesela diz kapağı ile ayağı arasındaki bir bölgeyi gösterebilir. Fakat romatizmal bir ağrı ise, direk diz kapağı gibi eklem yerlerini gösterecektir. Ayrıca çocuğunuzun saçları çok fazla dökülüyor veya gözünde iltihaplanma oluşuyorsa romatizma olabilir.

Çocuklarda oluşabilen romatizmanın bazı alt formları bulunmaktadır. Çocuğunuzun durumunu dikkatli bir şekilde izlemek ve uygun tıbbi yardım almak bu komplikasyonların riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Göz sorunları; çocuk romatizmasının bazı formları göz enflamasyonuna (üveit) neden olabilir. Bu durum tedavi edilmezse, katarakt, glokoma ve hatta körlüğe neden olabilecek boyutlara ulaşabilir. Romatizmalı çocuklar için düzenli olarak göz hekimi tarafından muayene edilmesi önemlidir.

çocuklarda romatizmaBüyüme sorunlar; çocukların eklem ve kemiklerde oluşan bir hastalık olduğu için gelişme dönemindeki bu çocuklarda sağlıklı büyümede sorunlar yaşanabilir. Tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar, özellikle kortikosteroidler de büyümeyi engelleyebilir. 

Genel olarak hastalığın net bir tedavisi yoktur. Tedavinin amacı çocukların normal bir yasam sürmesini sağlamak, oluşabilecek eklem ve organ hasarlarını önlemektir. Tedavi yöntemi olarak eklem iltihabını önleyici ilaçlar ve eklem deformasyonlarını önleyici rehabilitasyon uygulamaları tercih edilir.