Çocukların ve Ebeveynlerin Korkulu Rüyası Bitlenme ve Çözümleri

0
802

Herkes, özellikle okul döneminde en az bir kez bitlenmiştir. Okul dönemi çocuklarında görülen bitlenme hem çocuğu hem de ebeveynleri sıkıntıya sokan bir durumdur. Çocuklar arasında çok kolay bulaşan bit, saçlar arasında yaşar, saç derisinden kan emer ve saçlı deride kaşıntıya neden olur.

Okul ortamında çocukların kalabalık ortamda bulunması, birbirleri ile yakın temasta bulunması, eşyalarını kullanmaları ile bit kolayca yayılır. Bitler uçarak veya zıplayarak bulaşmaz, kanatları yoktur. Bitlerin yaşama ömrü 1 ay kadardır ve dişi bitin günlük 6 adet yumurta bırakma durumu söz konusudur, bu yumurtalara sirke adı verilir. Bit yerleşen saç derisinde bit kolayca görülemezken, sirkeler daha rahat görülür. Özellikle kız çocuklarının uzun saçları ile insanlar arasında geçiş ortamı yaratabilen bitin temizlik ile hiçbir alakası yoktur. İnsanlar arasında oluşan bu fikir tamamen yanlıştır, hatta bit, temiz ortamda daha kaliteli yaşar.

Bir saçın bitlendiğini anlamak çok zor değildir. Saç derisinde oluşan şiddetli kaşıntı ile kolayca anlaşılır. Bu sıkıntıyı yaşayan çocuğun saçından bir tutam ayırıp kafa derisini bir büyüteç yardımı ile incelediğinizde bit veya sirkelerini kolaylıkla görebilirsiniz.

Geçmişte annelerimiz saç derisini gaz yağı ile sıvar ve bitleri öldürmeye çalıştıktan sonra saçı tarayarak bitleri ayıklardı. Eğer bu işlemden sonra bit sorunu ortadan kalkmadıysa, kız ve erkek çocuk ayrımı gözetmeksizin saçlar ya sıfıra vurulur ya da kısacık kestirilirdi. Saçın kısa olması, tedavi için etkili bir yöntem, fakat özellikle kız çocuklarının uzun saçlarının birden bire kısacık kestirilmesi, çocuklar için travmatik bir duruma ve sosyal açıdan sıkıntılara neden olur. Artık eczanelerde satılan birçok ilaç, şampuan ve türevleri ürün sayesinde bitleri saçtan ve deriden temizlemek çok daha kolay hale geldi.

Bit saçtan herhangi bir ilaç kullanmadan da temizlenebilir. Sirkeli bir su ile yıkanan ve ardından yıllardır bit tarağı olarak satılan sık ve sert dişli taraklar ile saçı sık sık tarayarak bit ve sirkeleri saç ve saç derisinden uzaklaştırabilirsiniz.

Unutmayın, bitin nedeni hijyen eksikliği değildir. Bit bulaşan çocuklarınızı pis olmakla itham etmeyin ya da bu durumu takıntı haline getirerek hijyen konusunda aşırıya kaçmayın. Bit, her çocukta ve hatta yetişkinde görülebilecek olası bir durumdur ve iyi yöntemler kullanarak biti kolayca saf dışı bırakabilirsiniz.