Çocuklarınıza Para Kullanmayı Öğretin

0
945

Çocuklara küçük yaşta parayı anlatmak ve parayı doğru kullanmayı öğretmek, ilerleyen yıllarda olumlu sonuçlar doğuruyor.
Yetişkin bir bireyin para harcama alışkanlıklarının, küçük yaşlarda şekillendiği belirlendi.
Çocuk yetiştirmede; eğitim, beslenme, uyku, ahlak gibi konuların önemliliği tartışılmaz bir gerçek. Fakat buna ek olarak çocuklara parayı doğru kullanmayı öğretmenin de önemi oldukça büyük.

Çocuğun yaşının henüz ufak olduğunu düşünerek, ona para kullanımını anlatmamak; ilerleyen yaşlarda bilinçsiz harcamalara sebep oluyor. Camridge Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre çocuklarda para harcama ve para yönetebilme alışkanlıkları 3 ile 7 yaş arasında şekilleniyor. Bu durum; yetişkin bir bireyin paraya karşı tutumunun; çocukluk yaşlarında ebeveynler tarafından belirlendiğini ortaya çıkarmakta.

Evde; çocuğa ufak sorumluluklar vererek; sorumluluk bilincinin artması sağlanırken aynı zamanda bazı isteklerin giderilmesi için para kazanmak gerektiğini anlatmak; çocuğa birikim yapma sorumluluğu katıyor.
İşte; çocuğunuza para yönetme bilinci kazandırmak için ne yapmanız gerekenler:

1. Parayı Anlatmakla Başlayın: Çocuğunuza paranın ne olduğunu anlatmakla işe başlayın. İhtiyaçların para karşılığı satın alınabileceğini öğretin. Sahip olmak istediği şeylerin ancak para karşılığında elde edileceğini öğrenmesini sağlayın. 

2. İhtiyaç ve İsteği Ayrıştırın: İsteklerin ve ihtiyaçların birbirinden farklı olduğundan bahsedin. Paranın asıl amacının ihtiyaçları karşılamak olduğunu bilsin.

3. Çalışma Mantığını Anlatın: Para kazanmanın ancak bir işte çalışarak mümkün olduğunu gösterin. Bu nedenle anne/babasının işe gitmesi gerektiğini anlatın. Eğer evde çalışan biri olmazsa ihtiyaçların giderilemeyeceğinin farkına varsın. Böylelikle işe gitmek için evden çıktığınızda çok büyük problemler yaşamamış olacaksınız.

4. Harçlık Vermeyi Alışkanlık Edinin: Çocuklarınıza düzenli olarak harçlık verme alışkanlığı edinin. Miktarı ne olursa olsun, ona vereceğiniz harçlığı sizin belirlediğiniz sürede bitirmesi gerektiğini anlatın. Böylelikle; elindeki parayı yönetme becerisi kazanacak.

5. Gereksiz Alışverişten Kaçının: Çocuğunuz yanında gereksiz alışveriş yapmaktan uzak durun. Öncelikle ihtiyaçlarınızın giderilmesi gerektiğinin bilincinde olduğunuzu hissettirin. İstenilen her şeye sahip olunabileceği hissi; çocuğunuza gereksiz harcama alışkanlığı kazandırır.

6. Seçim Yapmayı Öğretin: Çocuğunuz aynı anda birçok şey istiyorsa ona seçim yapması gerektiğini öğretin. Bu seçimi doğru yapabilmesi için; hangisinin daha çok işe yarayacağını düşünmesine fırsat verin. 

7. Girişimcilik Ruhunu Aşılayın: Evde her bireyin kendine ait sorumlulukları vardır. Örneğin odasını toplayan ya da ödevlerini bitiren bir çocuk; kendi sorumluluğunu yerine getirmiş olur. Bu gibi sorumluluklarını yerine getiren çocuğa ödül olarak para vermeyin. Sorumluluğu dışında bir emek ve üretim ortaya koyan çocuğa para verin. Bu, onu üretmeye ve böylelikle girişimciliğe yönlendirecektir.