Çocuklarınıza Verebileceğiniz En Sağlıklı Kış Meyveleri

0
605

Kış Meyveleri

Kış ayları geldiğinde soğuk havalarında etkisiyle direnci düşen çocuklar sık sık hastalanabiliyor ve tüm kış ayları boyunca bu hastalık durumu defalarca tekrarlanabiliyor. Bu durumlarda ebeveynler çocuklarını mecburen ilaçlarla tedavi etmek zorunda kalıyor. Ancak, çocukların hastalanmasını önlemek adına dirençlerini kuvvetlendirmenin en iyi yollarından birisi meyve ve sebze tüketmek. Ebeveynler kış aylarında çocuklarına yedirecek meyveleri seçmekte zorlanabiliyor. Bu yazıda çocukların hastalanmasını önlemek, vücutlarına vitamin depolayarak dirençlerini kuvvetlendirmek adına tüketebilecekleri kış meyveleri sizler için sıraladık.

Nar

Sezonu :  Şubat – Eylül

Neden Denemelisiniz?:  Taneli ve sulu yapısı, farklı tadı ile nar, çocuklar için yemesi keyifli bir meyvedir. Parmaklarını kullanarak kolayca alabilirler. Narın faydaları çok fazladır. Hastalıklarla savaşan besin maddeleri, antioksidanlar açısından zenginlerdir, ayrıca lif açısından da zengindir.

Nasıl Seçmeli?:  Narın kabuk rengi, olgunluğun belirlenmesi açısından belirleyici değildir. Dışı çok ezik ve çürük olmadığı sürece alabilirsiniz. Üç haftaya kadar buzdolabında saklayın.

Nasıl Servis Edilebilir?:  Yoğurt içine nar tanelerini karıştırarak tüketebilirsiniz. Ayrıca bu yoğurtları dondurma veya buz kalıplarına koyarak dondurabilir ve bir atıştırmalık haline getirebilirsiniz.

 

Kivi

Sezonu :  Tüm yıl boyunca bulabilirsiniz.

Neden Denemelisiniz?:  Dünyanın en sağlıklı 50 meyve sebzesi sıralamasında üst sıralarda bulunan kivi, çocuklar için farklı bir lezzet olabilir. Kivinin tatlı-ekşi lezzeti her çocuğun damak tadına uymayabilir ama tüketmesi için teşvik etmek gerekir, çünkü kivi C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Ayrıca, bir araştırmaya göre çocukların kivi meyvelerindeki antioksidanları çilek, kırmızı üzüm ve diğer antioksidan açısından zengin meyvelere göre çok daha kolay alıyor. Yatmadan önce de kivinin faydaları da görülmeye değerdir. Yatmadan önce kivi yemenin de uyku kalitesini ve süresini artırabileceğini belirtiliyor.

Nasıl Seçmeli?:  Baş parmağınız ile bastığınızda hafif basınç veren, tombul, çok yumuşak olmayan kivileri seçebilirsiniz.

Nasıl Servis Edilebilir?:  İkiye dilimleyin ve çocukların parmakları ile kopararak almasına izin verin. Çeşitli meyve salatalarının içinde de kivi kullanabilirsiniz.

 

Portakal

Sezon :  Yıl boyunca bulunur ancak en oldun dönemleri Ocak-Mart aylarıdır.

Neden Denemelisiniz?:  Sulu, finike, sıkmalık, kan portakalı gibi aslında bir çok çeşidi bulunan portakal kış ve erken ilkbaharda kullanılabilir. Portakallar özellikle grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarla savaşan ve kalp için faydalı olan antioksidanları ve vitaminleri sağlar.

Nasıl Seçmeli?:  Portakalların, sert, parlak ve homojen görünümde olanları seçilmelidir. Yumuşak ve lekeli olanlardan kaçınmalısınız.

Nasıl Servis Edilebilir?: Portakalı dilimleyerek servis edebilirsiniz. Çeşitli malzemelerden yapılmış salataların içine küçük dilimlerle ekleyebilirsiniz. Ayrıca suyunu sıkarak içecek olarak tüketebilirsiniz ve diğer meyvelerin suları ile karşılaştırabilirsiniz.

 

Greyfurt

Sezon: Yıl boyunca bulunur ancak en oldun dönemleri Aralık – Nisan aylarıdır.

Neden Deneyin:  Çocuklarınızın ekşi tatlardan hoşlanıyorsa, greyfurt bir alternatiftir. Bütün greyfurtlar, kan-glikoz düzeylerini dengelemeye yardımcı olan antioksidanlar ile doludur. San Diego’daki Scripps Clinic’te yapılan bir araştırmaya göre, yemeklerden önce yarım greyfurt yiyen insanların iki saat sonra kan şekeri seviyesini önemli derecede düşürüyor ve diyabet riskini potansiyel olarak düşürüyor. Bir uyarı: Çocuğunuz (veya siz) bazı antihistaminikler de dahil olmak üzere herhangi bir reçete alıyorsa, doktorunuza danışın. Çünkü greyfurt bazı ilaçlarla kötü bir etkileşime girebilir.

Nasıl Seçmeli?:  Yumuşak noktalar veya derin lekeleri olmayan, ağır greyfurtları tercih edin.

Nasıl Servis Edilebilir?: Greyfurtların üzerine, acılığını biraz kırmak için  yarım veya 1 çay kaşığı  kahverengi şeker veya yarım çay kaşığı bal ekleyip, biraz tarçın serpebilirsiniz. Yoğurt içerisine greyfurt ve tam tahıllı hububat ekleyerek farklı ve sağlıklı bir ara öğün yapabilirsiniz.