Çocuklarla Beraber Evde Keyifle Oynayacağınız 5 Oyun

0
1249

Malum yarıyıl tatili başladı.Çocuklar evde.Yoğun bir eğitim ardından iki haftalık bu arada biz yetişkinler kadar onlarında dinlenmeye ve bir süre derslerden uzaklaşarak eğlenmeye ihtiyaçları var.Tatil zamanlarında çocuklarla  kaliteli ve güzel zaman geçirmek için planlamayı iyi yapmak önemlidir.Dışarıda yapılan aktiviteler kadar evde yapılan planlarda eğlenceli olabilir.Sizin için evde çocuklarınızla keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak geçmişten günümüze gelmiş “oyunlar”ı derledik.

İsim,Şehir,Hayvan Oyunu

Bu oyun maksimum 4-5 kişiyle oynanabilen bir grup oyunudur.Oynayacak kişiler toplandıktan sonra bir kişi “harf belirleyici” olarak seçilir ve içinden sırayla alfabedeki harfleri saymaya başlar. Diğer oyuncuların “dur” demesiyle saymayı bırakır ve en son hangi harfte kaldıysa o harfle oyun başlar.Oyuncular ellerine kağıt ve kalem alırlar ve sırasıyla isim,şehir,hayvan diye bölümlere ayırırlar.Daha sonra herkes seçilen harfle başlayan bir isim,bir hayvan ve şehir adı yazar.Herkes yazmayı bitirdikten sonra neler yazıldığı açıklanır ve puan verilir.Şimdilerde unutulmaya başlayan bu oyun çocuklarınızla hem keyifli ve öğretici bir vakit geçirmenizi sağlayabilir hem de nostalji olabilir.

 

 

Sessiz Sinema

Çocuklarla evde oynanacak oyunlar

En az 5’erli iki grup arasında oynanan bir oyundur.Belirlenen iki grubun arasından bir “anlatıcı” seçilir ve karşı grubun söylediği bir filmi kendi grubuna anlatması istenir.Filmi anlatacak kişinin kesinlikle konuşması yasaktır.Filmi beden dili ve el kol hareketleriyle anlatması gerekir.Filmi anlatmadan önce bir ipucu olarak el işaretleriyle filmin “yerli” ya da”yabancı” tür olup olmadığını belirtebilir. Filmi bulmaya çalışan grubun konuşma ve tahmin yürütme hakkı vardır.Daha çok eskiden oynansa da  kalabalık ortamlarda hala keyifle tercih edebileceğiniz bir oyundur.

 

 

Sıcak-Soğuk Oyunu

3-4 kişilik bir grupla oynanan “nesne bulma” oyunudur.İlk önce bir nesne belirlenir ve saklanır.Daha sonra oynayacak kişiler arasından nesneyi bulma görevi verilecek olan biri seçilir. Seçilen bu kişi nesneye yaklaştıkça gruptakiler “sıcak” derler.Nesneden uzaklaşırsa da bu sefer “soğuk” derler.Böylelikle nesneyi arayan kişi aradığı şeyin yakınında olup olmadığını anlar.Bu durum oynayan kişi nesneyi bulana kadar devam eder.Nesne bulunduğu zaman ise başka biri saklanan başka bir nesneyi bulmaya çalışır.

 

 

Kelimeden Şarkı Bulma Oyunu

Yine grup halinde oynanan bir oyundur. Gruptan bir kişi istediği bir şarkıyı söylemeye başlar bir süre sonra şarkı söylemeyi bırakır ve bıraktığı noktada var bir başka oyuncu önceki arkadaşının şarkıyı bıraktığı noktada var olan “kelime” ile başlayan bir şarkı söylemeye başlar ve onun bıraktığı yerden bir başka arkadaşı devam etmeye başlar.Ve oyun böyle devam eder.Yanındaki arkadaşının hangi kelimede duracağını bilmediği için yeni şarkı üretecek kişi için işler zorlaşabilir.Bu durumda oyunu daha da keyifli hale sokar.

 

 

Kelime Bulma Oyunu

Bu oyun ise  günümüzde ev toplantılarında sıklıkla oynanan hem keyifli, hemde öğretici bir oyundur.En az 4 kişiyle oynanabilen oyunun amacı rastgele seçilmiş olan 7 adet harfle anlamlı bir kelime oluşturabilmek ve yüksek puan alarak rakiplerinden öne geçmektir.İlk olarak bir kişi elindeki harflerle bir kelime yazar ve oyun başlamış olur.Sırası gelen kişide elindeki harflerle ya daha önce arkadaşının yazmış olduğu kelimeyi türetir ya da yeni bir kelime yazar. Herkes kelimesini oluşturduktan sonra harflerin değerlerine göre puanlar toplanır.Kimin puanı en yüksekse oyun sonunda o kazanmış olur. Çocuğunuzun kelime haznesinin gelişmesi açısından oldukça keyifli olacak bu oyunu ailenizle birlikte zevkle oynayabilirsiniz